Jdi na obsah Jdi na menu

Nádej, ktorá spomína

18. 12. 2018

pamat.jpgČím viac rokov mám, tým viac si uvedomujem potrebu poznať svoje dejiny - tie rodinné, národa a ľudstva. Jednoducho, na lepšie pochopenie toho, čím sme, potrebujeme vedieť, odkiaľ pochádzame. Učiť sa z toho dobrého i zlého, radostného i bolestného. My žijeme na báze našej pamäte, ktorá nás stárňuje a ovplyvňuje.

Pokračujeme v čítaní úryvku z Matúšovho evanjelia, ktorý nám vykresľuje osobu budúceho Ježišovho pestúna Jozefa. Evanjelista ho vykresľuje ako spravodlivého a múdreho človeka, ktorý hľadá riešenia ťažkých udalostí. Môže ísť cestou ľahkých riešení, napriek tomu hľadá tú spravodlivú. A Boh takýchto hľadajúcich nenecháva samých. Povzbudzuje ho, aby prijal Svätého, ktorý bude niesť meno "Boh s nami”. Aká tragédia by to bola - “prepustiť” Boha, ktorý chce prebývať “s nami”.

Božia výzva pre Jozefa je postavená na pripomienke: "čo Pán povedal ústami proroka: „Hľa, panna počne a porodí syna a dajú mu meno Emanuel“. Totiž, každá nádej je postavená na pripomínaní si udalostí viery. A nie len, nádej sa stáva realizáciou Božej budúcnosti, ak ju človek prijíma s vierou. Viera umožňuje realizáciu nádejí, a nádej potvrdzuje autenticitu viery. Toto je skúsenosť Jozefa, ktorá sa chce stať i našou.

 

Mt 1,18-24: S narodením Ježiša Krista to bolo takto: Jeho matka Mária bola zasnúbená s Jozefom. Ale skôr, ako by boli začali spolu bývať, ukázalo sa, že počala z Ducha Svätého. Jozef, jej manžel, bol človek spravodlivý a nechcel ju vystaviť potupe, preto ju zamýšľal potajomky prepustiť. Ako o tom uvažoval, zjavil sa mu vo sne Pánov anjel a povedal: „Jozef, syn Dávidov, neboj sa prijať Máriu, svoju manželku, lebo to, čo sa v nej počalo, je z Ducha Svätého. Porodí syna a dáš mu meno Ježiš; lebo on vyslobodí svoj ľud z hriechov.“ To všetko sa stalo, aby sa splnilo, čo Pán povedal ústami proroka: „Hľa, panna počne a porodí syna a dajú mu meno Emanuel,“ čo v preklade znamená: Boh s nami. Keď sa Jozef prebudil, urobil, ako mu prikázal Pánov anjel, a prijal svoju manželku.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Komentár

(Stanislav, 20. 12. 2018 13:52)

Píšeš, že je treba poznať dejiny.
Prinesie zisk prinesie elitám to, keď budú masy poznať dejiny?
Na akom stupni dôležitosti sa vyskytuje poznanie dejín v miliardových masách, ktoré bojujú o holé prežitie, v lepšom prípade tesne nad jeho hranicou pohybujú sa tesne nad jeho hranicou?

Re: Komentár

(Dominik, 22. 12. 2018 7:50)

Zatiaľ s istotou vieme, že ignorancia dejín nenapomáha spravodlivosti.