Jdi na obsah Jdi na menu

Projekt

23. 12. 2014

projekt.jpgMy ľudia sme navyknutí na to, že máme vytvorený určitý projekt života. Niekedy je postavený racionálnom uvažovaní, ale často na slepom inštinkte a rôznych nedomyslených predstavách. Je zaujímavé potom sledovať na vlastnom živote, ako tento projekt sa stáva stále väčšou fixáciou - t.j. len takto sa to dá, ináč to so 100% “pravdepodobnosťou” alebo skôr s “istotou”? nepôjde. Začneme lamentovať nad nespravodlivosťou života, keď nám táto 100% “pravdepodobnosť” nevychádza.

Advent mal byť pre nás nič iné, ako uvedomenie si, že naše fixácie a predstavy nie sú to najlepšie a najšťastnejšie pre napredovanie v našom živote. A že ten náš projekt sa málokedy zhoduje s Božou vôľou. Toto nám chceli pripomenúť narácie udalostí pred narodením Ježiša, nad ktorými sme sa mohli zamýšľať počas uplynulých necelých týždňov.
Aj dnešné evanjelium je takýmto impulzom, ktoré rozpráva o určitej ľudskej predstave o živote a životných plánov v živote Zachariáša, ktoré Boh mení. Až po prijatí Božieho plánu sa môže Zachariáš znovu tešiť a žiť naplno. Symbolicky to vyjadruje ho schopnosť hovoriť.

Dostávame tak pozvanie uvažovať v štýle Boha. Nechať nech Boh vyberie meno pre náš život, cieľ pre naše rozhodnutia, svetlo pre naše životné kroky. Toto prinesie znovu pokoj a radosť do našich životov.

 

Lk 1, 57-66: Alžbete nadišiel čas pôrodu a porodila syna. Keď jej susedia a príbuzní počuli, že jej Pán prejavil svoje veľké milosrdenstvo, radovali sa s ňou. Na ôsmy deň prišli chlapca obrezať a chceli mu dať meno Zachariáš po jeho otcovi. Ale jeho matka povedala: „Nie, bude sa volať Ján.“ Povedali jej: „Veď v tvojom príbuzenstve sa nik takto nevolá.“ Dali znak otcovi, ako ho chce nazvať on. Vypýtal si tabuľku a napísal: „Ján sa bude volať.“ A všetci sa divili. Vtom sa mu rozviazali ústa a jazyk i prehovoril a velebil Boha. Všetkých ich susedov zmocnil sa strach a všade po judejských horách sa hovorilo o týchto udalostiach. A všetci, čo to počuli, vštepili si to do srdca a vraveli: „Čím len bude tento chlapec?“ A vskutku Pánova ruka bola s ním.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář