Jdi na obsah Jdi na menu

Sila slova

31. 12. 2014

http://www.89xradio.com/Shows/Cal-Co-Blog/November-2014/Say-the-Rýchlo sme si zvykli na skutočnosť, že slovo pre nás veľa neznamená. Včera som si to uvedomil pri večernom hodnotení dňa. Spomenul som si, ako som išiel poobedňajšiu siestu stráviť prechádzkou do Parku della Caffarella (fotky z neho si môžete pozrieť na tomto linku). Smerujúc k parku oproti mne išla jedna pani, ktorú poznám z kostola. Pekne som sa pozdravil a poprial pekný deň. Večer som si uvedomil, ako sa uspokojíme s prianím “Dobrý deň”, ale pritom neurobíme pre toho druhého nič, čo by vážne prinieslo nejaké dobro do dňa človeka.

Znova sa vraciame k Úvodu Jánovho evanjelia, aby sme si uvedomili silu Božieho Slova. Ján nám v ňom odhaľuje ako Slovo Boha je pri najdôležitejších okamihoch ľudstva: pri jeho stvorení, pri jeho spasení. Prichádza, aby neustále obnovovalo našu ľudskosť - byť človekom. Chce nás vyviesť z neustálej túžby konať bez Neho alebo proti Nemu. On vie, že naša najväčšia mizéria spočíva v strate našej prvotnej identity: nie sme schopní pochopiť a žiť naše synovstvo a naše bratstvo. Toto prichádzajúce Slovo nám prišlo znovu pripomenúť Boží obraz v nás.

Možno je čas si znovu uvedomiť silu obyčajného ľudského slova. Znovu sa naučiť načúvať. Písmo hovorí: “Kto je verný v najmenšom, je verný aj vo veľkom…” Ak nedokážeme uchopiť jednoduché ľudské slovo, ako potom chcem uchopiť to Božie? Možno aj ten jednoduchý pozdrav dokáže priniesť človeku trochu dobra. Priniesť úsmev a svetla do života. Nestaňme sa obeťami súčasnej kultúry, ktorá nás obklopuje a útočí na nás návalom slov, prázdnych sľubov a nenaplnených nádejí. Naučme sa byť kreatívni v slove a pozitívny v analýze.

 

Jn 1,1-18: Na počiatku bolo Slovo a Slovo bolo u Boha a to Slovo bolo Boh. Ono bolo na počiatku u Boha. Všetko povstalo skrze neho a bez neho nepovstalo nič z toho, čo povstalo. V ňom bol život a život bol svetlom ľudí. A svetlo vo tmách svieti, a tmy ho neprijali. Bol človek, ktorého poslal Boh, volal sa Ján. Prišiel ako svedok vydať svedectvo o svetle, aby skrze neho všetci uverili. On sám nebol svetlo, prišiel iba vydať svedectvo o svetle. Pravé svetlo, ktoré osvecuje každého človeka, prišlo na svet. Bol na svete a svet povstal skrze neho, a svet ho nepoznal. Prišiel do svojho vlastného, a vlastní ho neprijali. Ale tým, ktorí ho prijali, dal moc stať sa Božími deťmi: tým, čo uverili v jeho meno, čo sa nenarodili ani z krvi, ani z vôle tela, ani z vôle muža, ale z Boha. A Slovo sa telom stalo a prebývalo medzi nami. A my sme uvideli jeho slávu, slávu, akú má od Otca jednorodený Syn, plný milosti a pravdy. Ján o ňom vydal svedectvo a volal: „Toto je ten, o ktorom som hovoril: Ten, čo príde po mne, je predo mnou, lebo bol prv ako ja.“ Z jeho plnosti sme my všetci dostali milosť za milosťou. Lebo ak zákon bol daný skrze Mojžiša, milosť a pravda prišli skrze Ježiša Krista. Boha nikto nikdy nevidel. Jednorodený Boh, ktorý je v lone Otca, ten o ňom priniesol zvesť.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář