Jdi na obsah Jdi na menu

Bez fundamentalizmu v pravde

1. 2. 2019

pravda.jpgKresťan je pozvaný, aby objavoval každodenne pravdu a v pravde i prežíval svoj život. Čo nie je (a ani nebolo) jednoduché v tomto neustále meniacom sa svete. Pretože stojí pre novými a novými výzvami, ktoré ho provokujú k zanechaniu toho, čo kedysi v nadšení prijal (v mene modernity odmietnuť to, ako čosi staré a tradičné).

Dnešný úryvok z Listu Hebrejom začína s výzvou “rozpomeňte sa na prvé dni, keď ste po osvietení prestáli veľký boj”. Výzva k učeníkom, aby znovu objavili ten moment, keď zanechali pôvodný štýl života, aby prijali nový. Na momenty, kedy pôvodní "priatelia” nevedeli prehltnúť ich zmenu života, a spolupútnici na novej ceste mali ešte ostych a chýbala im dôvera.

Bola to otvorenosť a úprimnosť, ktoré apoštoli demonštrujú v prvých rokoch Cirkvi. Bola to schopnosť hovoriť pravdu bez strachu v Duchu Svätom, ktorý ich urobil citlivými na pravdu a odvážnymi. V dôvere čeliť mnohým situáciám bez agresivity. Iba pokorný ako jahňa, neškodný ako holubica, ale húževnatý s presvedčením môže vstúpiť do kultúry svojej doby, formovať ju. Potrebujeme sa modliť: "Pane, urob z nás nových mužov a nové ženy. Dajte nám odvahu plniť Tvoju vôľu, bez fundamentalizmu, ale s milujúcou pravdou.”

 

Hebr 10,32-39: Bratia, len sa rozpomeňte na prvé dni, keď ste po osvietení prestáli veľký boj v utrpení. Raz vás verejne hanobili a sužovali, inokedy ste boli spoločníkmi tých, ktorých stihlo to isté. Veď ste spolutrpeli s väzňami a s radosťou ste znášali, keď vás olúpili o majetok; lebo ste vedeli, že máte lepší a trvalý majetok. Preto netraťte dôveru, lebo ju čaká veľká odmena. Potrebujete vytrvalosť, aby ste plnením Božej vôle získali prisľúbenie. Lebo ešte chvíľku, celkom krátku, a ten, ktorý má prísť, príde, nebude meškať. Môj spravodlivý bude žiť z viery, ale keby cúvol, moja duša nebude mať v ňom zaľúbenie. My však nepatríme k tým, čo cúvajú na záhubu, ale k tým, čo veria, aby získali život.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář