Jdi na obsah Jdi na menu

Boh zdokonaľuje

30. 1. 2019

eucaristia.jpgKoľkokrát počúvam vyjadrenia v duchu: “Neprišiel som na nedeľnú bohoslužbu, pretože v som sa na to necítil.” Verím, že takéto vyjadrenia sú povedané s pokorou a úprimnosťou. A naozaj, prítomný človek cíti vo svojom vnútri nehodnosť predstúpiť pred Boha a pred spoločenstvo.

Dnešný úryvok z Listu Hebrejom začína konštatovaním: “Každý kňaz koná denne bohoslužbu a veľa ráz prináša tie isté obety, ktoré nikdy nemôžu odstrániť hriechy.” Ak ju koná vo svojom mene, naozaj nemôže odstrániť hriechy a dodať prítomnému človeku status Božieho dieťaťa. Preto Písmo pokračuje: “No Kristus priniesol jedinú obetu za hriechy”.

Tá bohoslužba, ktorú koná Kristus v skrze vysväteného kňaza, posväcuje človeka. A tí, ktorí na ňu prichádzajú participujú na jedinej obete, ktorou "navždy zdokonalil tých, čo sa posväcujú”. Preto nechodíme na bohoslužbu, pretože sme svätí a dokonalí. Prichádzame na ňu, pretože sme nehodní, ale túžime po svätosti. A Boh nás v nej posväcuje a zdokonaľuje. Teda realizuje našu túžbu.

 

Hebr 10,11-18: Každý kňaz koná denne bohoslužbu a veľa ráz prináša tie isté obety, ktoré nikdy nemôžu odstrániť hriechy. No Kristus priniesol jedinú obetu za hriechy a navždy zasadol po pravici Boha. A teraz už čaká, kým mu nebudú jeho nepriatelia položení ako podnožka pod nohy. Lebo jedinou obetou navždy zdokonalil tých, čo sa posväcujú. Dosvedčuje nám to i Duch Svätý, keď povedal: „Toto je zmluva, ktorú s nimi uzavriem po tých dňoch, hovorí Pán: svoje zákony vložím do ich sŕdc a vpíšem im ich do mysle; a na ich hriechy a neprávosti si už viac nespomeniem.“ A kde sú ony odpustené, tam už niet obety za hriech.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář