Jdi na obsah Jdi na menu

Božia účasť

pritomnost.jpgUvažujeme už druhý týždeň nad Listom Hebrejom, ktorý je istým spôsobom jeden dlhý príhovor o základných prvkoch viery. Smeruje ku kresťanskej komunite, ktorá prežíva pochybnosti na ceste viery, pretože stratila prvotné nadšenie. V centre tohto príhovoru je Kristus a jeho dielo.

Dnešným úryvkom sa vraciame ku Kristovmu kňazstvu, ktoré je v centre pozornosti prvej časti tohto listu. O ňom autor v Duchu píše: “A pretože sám prešiel skúškou utrpenia, môže pomáhať tým, ktorí sú skúšaní.” V sile svojej obety a zmŕtvychvstania sa stal pravým Veľkňazom a jeho obeta prináša reálne naplnenie očakávaných priľúbení: "vyslobodil tých, ktorých celý život zotročoval strach pred smrťou”.

Sila Kristovej prítomnosti v našom živote spočíva v jeho obete za naše hriechy. On nás oslobodzuje od každého otroctva a v sile jeho diela môžeme znovu a znovu vykročiť na cestu. Zároveň nezostáva nestranný voči každému utrpeniu a ťažkostí, ktoré prežívame vo svojej každodennosti. Práve naopak, je prítomný tam, kde človek trpí.

 

Hebr 2,14-18: Pretože deti majú účasť na krvi a tele, aj Ježiš mal podobne spoluúčasť na nich, aby smrťou zničil toho, ktorý vládol smrťou, čiže diabla, a vyslobodil tých, ktorých celý život zotročoval strach pred smrťou. Veď sa neujíma anjelov, ale ujíma sa Abrahámovho potomstva. Preto sa vo všetkom musel pripodobniť bratom, aby sa stal milosrdným a verným veľkňazom pred Bohom a odčinil hriechy ľudu. A pretože sám prešiel skúškou utrpenia, môže pomáhať tým, ktorí sú skúšaní.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Komentár

(Stanislav, 4. 2. 2019 13:27)

Presne tak, aj aj som stratil prvotné nadšenie - preťahoval sa, stratil som prvotnú a teda nenahraditeľnú komunitu, upadol som duchovne.
Nedopusťte aby sa to stalo aj Vám.