Jdi na obsah Jdi na menu

Byť milosrdný

18. 3. 2019

odpustit.jpgUž nepamätám, kde som čítal u svätého Pápeža Jána Pavla II, že “milosrdenstvo je neodmysliteľná dimenzia lásky, je ako jej druhé meno”. Myšlienka, ktorá dala podnet ku napísaniu knihy od Pápeža Františka: Meno Boha je milosrdenstvo. Presvedčenie, ktoré pochádza zo Starého zákona, že Boh je jediný, ktorý odpúšta hriechy a tým je milosrdný.

Dnešné Ježišove slová prinášajú neskutočnú, prekvapujúcu novosť: “Buďte milosrdní, ako je milosrdný váš Otec!” Už nie je Boh jediný milosrdný (prídavné meno používané v jednotnom čísle pripísané jedine Bohu), ale každý človek je pozvaný, aby participoval na Božom diele milosrdenstva. Boží spôsob konania je nám daný, aby sa stal naším konaním.

Možno sa pýtate: ako môžeme realizovať toto jeho pozvanie? Slovesá, ktoré použil Ježiš, nám umožňujú lepšie pochopiť túto úlohu: Nesúďte, neodsudzujte, odpúšťajte, dávajte, merajte… Ony nám pomáhajú uchopiť za správny koniec túto zverenú úlohu, ktorá je vyjadrením našej viery v praxi.

Lk 6,36-38: Ježiš povedal svojim učeníkom: „Buďte milosrdní, ako je milosrdný váš Otec! Nesúďte a nebudete súdení. Neodsudzujte a nebudete odsúdení! Odpúšťajte a odpustí sa vám. Dávajte a dajú vám: mieru dobrú, natlačenú, natrasenú, vrchovatú vám dajú do lona. Lebo akou mierou budete merať vy, takou sa nameria aj vám.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář