Jdi na obsah Jdi na menu

Byť slobodný

17. 2. 2020

image.jpgZvykneme hovoriť, že: "zvyk je železnou košeľou". Železná košeľa vojaka chránila pred poranením, na druhej strane pre jej váhu neumožňovala mu byť flexibilným a rýchlym. Podobne i naše návyky. Cítime sa istí a chránení pred vonkajšími reálnymi alebo pseudo nebezpečenstvami. Zároveň nám môžu brániť byť kreatívni a odvážni, prijať nové či aktuálne skutočnosti.

Dnešné evanjelium nám predstavuje fixáciu farizejov, ktorí žiadajú od Krista “znamenie z neba, aby ho pokúšali”. Hľadiac na Ježišovu osobu a divy si iste pred tým dali otázku podobného typu ako Natanaelova: “Môže byť z Nazareta niečo dobré?” Ako by mohol vyrásť Mesiáš z iného prostredia ako z toho nášho: “veď my sme tí pravoverní!”

Takéto a ďalšie fixácie človeku bránia prijatiu posolstva alebo aktuálnosti zmeny. Naopak otvorenosť pre rôzne možnosti ho pripravuje pre dobrodružstvo, ktoré mu Božia vôľa pripravila. Uzatvorenosť pred možnosťami života môže byť súčasťou našich každodenných rozhodnutí. A tak s učením sa "byť slobodný" nikdy nebudeme hotoví. Bolo by hrozné, aby aj v našom živote zazneli Ježišove slová: "Toto pokolenie znamenie nedostane..."

 

Mk 8, 11-13: K Ježišovi prišli farizeji a začali sa s ním hádať. Žiadali od neho znamenie z neba, aby ho pokúšali. On si v duchu vzdychol a povedal: „Prečo toto pokolenie žiada znamenie? Veru, hovorím vám: Toto pokolenie znamenie nedostane.“ Nechal ich tam, znova nastúpil na loď a odišiel na druhý breh.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář