Jdi na obsah Jdi na menu

Čas na silné gesto

15. 4. 2019

frantiseksudan.jpgNemôžem nemyslieť na posledný “výplod” kreativity Pápeža Františka, keď si kľakol a pobozkal nohy politikom Južného Sudánu, ktorí majú na rukách krv 40-50 tisíc obyvateľov tejto krajiny. Mnohí hovoria o nezmyselnom geste k ľuďom, ktorí by si zaslúžili niečo iné. A, že toto gesto mohlo byť použité na iný, lepší okamih.

V dnešnom evanjeliu zaznievajú Judášove slová: “Prečo nepredali tento olej za tristo denárov a nerozdali ich chudobným?” Mária totiž “mrhá” vzácnym a drahým olejom, čo irituje Judáša. Ježiš na túto Judášovu výčitku odpovedá klasickou odpoveďou z knihy Kazateľ: “Všetko má svoj čas.” Svoj kairos a: “múdre srdce pozná čas a správny spôsob.” Tak ako Mária.

Judáš je otrokom svojho životného zmýšľania - rozmýšľa ako obchodník - podľa ktorého dobrá sa kupujú a predávajú, získavajú a vlastnia. Problém takejto logiky je, že jej aplikáciou na medziľudské vzťahy vytvárajú rozdiely medzi ľuďmi, znižuje sa dôstojnosť človeka, vytvára sa nespravodlivosť. Totiž, chudobným sa nepomáha preto, že my sme bohatí! Ale preto, že chceme byť účastní na živote blížneho (i keď je chudobný a naoko pre mňa “nepotrebný”).
Mária, tak ako Pápež František, žije inú životnú logiku - tú Ježišovu. Štýl toho, ktorý darúva seba samého nezištne. Obnažuje sa, aby umýval nohy svojim učeníkom, a nakoniec zomiera za nich.

 

Jn 12,1-11: Šesť dní pred Veľkou nocou prišiel Ježiš do Betánie, kde býval Lazár, ktorého vzkriesil z mŕtvych. Pripravili mu tam hostinu. Marta obsluhovala a Lazár bol jedným z tých, čo s ním stolovali. Mária vzala libru pravého vzácneho nardového oleja, pomazala ním Ježišove nohy a poutierala mu ich svojimi vlasmi; a dom sa naplnil vôňou oleja. Tu jeden z jeho učeníkov, Judáš Iškariotský, ktorý ho mal zradiť, povedal: „Prečo nepredali tento olej za tristo denárov a nerozdali ich chudobným?“ Lenže to nepovedal preto, že mu šlo o chudobných, ale že bol zlodej. Mal mešec a nosil to, čo doň vkladali. Ježiš povedal: „Nechaj ju, nech to zachová na deň môjho pohrebu! Veď chudobných máte vždy medzi sebou, ale mňa nemáte vždy.“ Veľké množstvo Židov sa dozvedelo, že je tam, a prišli nielen kvôli Ježišovi, ale aby videli aj Lazára, ktorého vzkriesil z mŕtvych. A veľkňazi sa rozhodli, že zabijú aj Lazára, lebo preň mnohí Židia odchádzali a uverili v Ježiša.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář