Jdi na obsah Jdi na menu

Čas poznania

20. 2. 2020

poznat.jpgV dnešnej dobe sme sa naučili vyjadrovať ku všetkému. Aj k tomu, čomu nerozumieme. Správanie, ktoré bolo prirodzené “krčmovému” priestoru sa presunulo na sociálne médiá. Otázkou je, aké sú predpoklady tých naších “súdov”, alebo lepšie “predsudkov”?

Dnešné evanjelium prináša Ježišovu otázku: "Za koho ma pokladajú ľudia?” a následnú: "A za koho ma pokladáte vy?” Cieľom týchto otázok je následné poúčanie o diele, ktoré prišiel realizovať na tento svet: "Syn človeka musí …” Z jeho strany však prichádza i prekvapivý príkaz: “...aby o ňom nerozprávali nikomu".

V Bohu, totiž, je vždy niečo prekvapivé a neočakávané. Priam sa mi posúva na jazyk konštatovanie: Boh sa nechce nechať zaškatuľkovať našimi predstavami a túžbami. Ale v Ježišovej logike nie je prítomný tento aspekt nedôvery v ľudské schopnosti poznať alebo nie Boha. On skôr túži očistiť naše predstavy o Bohu, a upriamiť našu pozornosť (v tichu načúvania) na jeho pravú tvár a vôľu. Preto tá výzva k tichu, ktoré vytvára priestor poznania.

 

Mk 8,27-33: Ježiš vyšiel so svojimi učeníkmi do dedín okolo Cézarey Filipovej. Cestou sa pýtal svojich učeníkov: „Za koho ma pokladajú ľudia?“ Oni mu odpovedali: „Za Jána Krstiteľa, iní za Eliáša a iní za jedného z prorokov.“ „A za koho ma pokladáte vy?“, opýtal sa ich. Odpovedal mu Peter: „Ty si Mesiáš.“ Ale on ich prísne napomenul, aby o ňom nerozprávali nikomu. Potom ich začal poúčať: „Syn človeka musí mnoho trpieť, starší, veľkňazi a zákonníci ho zavrhnú, zabijú ho, ale on po troch dňoch vstane z mŕtvych.“ Hovoril im to otvorene. Peter si ho vzal nabok a začal mu dohovárať. On sa obrátil, pozrel sa na svojich učeníkov a Petra pokarhal: „Choď mi z cesty, satan, lebo nemáš zmysel pre Božie veci, len pre ľudské!“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář