Jdi na obsah Jdi na menu

Cieľ dejín

26. 11. 2019

kostolruiny.jpgJe až úsmevné, ako sa súčasní politici stavajú do pozície ochrancov a spasiteľov. Na prvý pohľad ich silácke reči už nikto neberie vážne, na druhej strane sme im naplno uverili. Je totiž jednoduché oklamať človeka, ktorý má strach. A tak mechanizmus je jednoduchý a funkčný - vyvolať strach a potom sa predstaviť ako záchranca, ktorého potrebujeme.

Ježiš si všíma pocity svojich učeníkov. Vníma ich nadšenie ale i strach. Keď oni obdivujú krásu, on začína otvárať otázku pominuteľnosti toho, čo vidia a obdivujú. Akoby chcel povedať, že všetko to, čo vytvorila ľudská ruka nemá trvanie a pevnosť. Zároveň ich pozýva, aby nemali strach: "neľakajte sa! Toto musí prísť … ale koniec nebude hneď“.

Toto je situácia každého učeníka. Totiž, pominuteľnosť nie je konečný stav, ale je znakom niečoho iného. Ako Ježiš hovorí: "Toto musí prísť…“ On totiž nehovorí o konci, ale hovorí o cieli a cieľom je niečo celkom iné. Cieľom je naplnenie Božej vôle s každým človekom. A toto naplnenie sa prejavuje v paradoxoch, v ktorých sa stretáva tajomstvo smrti s tajomstvom zmŕtvychvstania, život v pominuteľnom svete so životom podľa Božieho kráľovstva. Jednoducho, cieľom dejín je plnosť, plnosť Božej vôle.

 

Lk 21,5-11: Keď niektorí hovorili o chráme, že je vyzdobený krásnymi kameňmi a pamätnými darmi, Ježiš povedal: „Prídu dni, keď z toho, čo vidíte, nezostane kameň na kameni; všetko bude zborené.“ Oni sa ho opýtali: „Učiteľ, kedy to bude a aké bude znamenie, keď sa to začne diať?“ On odpovedal: „Dajte si pozor, aby vás nezviedli. Lebo prídu mnohí a v mojom mene budú hovoriť: ‚To som ja‘ a: ‚Ten čas je už blízko.‘ Nechoďte za nimi! A keď budete počuť o vojnách a nepokojoch, neľakajte sa! Toto musí prísť predtým, ale koniec nebude hneď.“ Potom im povedal: „Národ povstane proti národu a kráľovstvo proti kráľovstvu. Budú veľké zemetrasenia a miestami hlad a mor, budú hrôzy a veľké znamenia na nebi.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Danihelova

(Dajana, 26. 11. 2019 8:27)

Počujete nigdo nevie kedy ten koniec bude to vie iba boh