Jdi na obsah Jdi na menu

Čo s dnešným dňom

pritomnyokamih.jpgDnešný svet si priam vyžaduje, aby človek rozmýšľal a programoval si aj bežné denné udalosti. Napríklad: cestu do práce či školy, trávenie času po návrate, výlet počas víkendu… Zvlášť, keď sa to dotýka iných ľudí. Preto chceme vedieť, čo nás asi očakáva a neminie, aby sme sa vedeli zariadiť.

V súčasnosti čítame úryvky z evanjelií, v ktorých Kristus hovorí o posledných udalostiach. Poukazuje i na ich zmysel: "To sa vám stane, aby ste vydali svedectvo.“ Zároveň prízvukuje, aký postoj má zaujať učeník zoči-voči tomuto poznaniu: "Zaumieňte si teda, že nebudete dopredu premýšľať, ako sa brániť…“ Pretože jeho prítomnosť i v týchto situáciách je zaručená. Ide totiž o jeho kauzu.

V kontexte predchádzajúceho úryvku zistíme, že každé Ježišovo slovo o „konci“, o „posledných udalostiach“ má súvis s dneškom. Každé jeho slovo chce osvetliť prítomnosť. Akoby nám chcel povedať „nestrácajte čas počítaním a plánovaním možného konca sveta. Buďte si však istí, že ono príde.“ Chce nás pozvať k tomu, aby sme žili prítomný okamih v istote, že koniec časnosti príde. A toto poznanie nech definuje naše každé dnešné rozhodnutie a konanie.

 

Lk 21,12-19: Ježiš povedal svojim učeníkom: „Položia na vás ruky a budú vás prenasledovať, vydajú vás synagógam a uväznia vás, budú vás vláčiť pred kráľov a vladárov pre moje meno. To sa vám stane, aby ste vydali svedectvo. Zaumieňte si teda, že nebudete dopredu premýšľať, ako sa brániť, lebo ja vám dám výrečnosť a múdrosť, ktorej nebudú môcť všetci vaši protivníci odolať ani protirečiť. Budú vás zrádzať aj rodičia, bratia, príbuzní a priatelia a niektorých z vás pripravia o život. Všetci vás budú nenávidieť pre moje meno. Ale ani vlas sa vám z hlavy nestratí. Ak vytrváte, zachováte si život.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář