Jdi na obsah Jdi na menu

Dotyk Boha

10. 2. 2020

Každý z nás má iné prežívanie zbožnosti - to jest prejavy zbožnosti. Navštevujúc rímske chrámy, osobne som nikdy nepociťoval potrebu dotýkať sa sôch, stien, ako to robia mnohí pútnici a veriaci. Niektorým sochám dokonca z času na čas musia vymeniť nejakú tú nohu či ruku. Niečo podobné som si všímal aj u niektorých každodenných návštevníkov kostola, v ktorom pomáham s pastoráciou, a ktorí majú túto tendenciu. Na počiatku som sa nad tým aj pozastavil. Niektorí v tom môžu vidieť poverčivosť, fetišismus a ktovie aké iné neduhy.

http://www.artspecialday.com/wp-content/uploads/2014/09/MichelanDnešné evanjelium predstavuje túžbu ľudí dotknúť sa “aspoň obruby jeho odevu”. Táto túžba vychádza z presvedčenia - viery, že práve dotknutie sa Krista prináša uzdravenie. Sám Ježiš však na mnohých iných miestach zdôraznil, že samotný dotyk neuzdravuje. Je potrebné niečo viac. Je to viera v srdci človeka, ktorá uspôsobuje ho na prijatie Božej milosti. Pravá hodnota je v jeho srdci, v jeho mysli, v jeho presvedčení.

Predsa uvažujúc nad tým, aj každá moja návšteva akéhokoľvek chrámu bola také dotknutie sa toho, čo je božie. Aj so zavretými očami, či počúvaním ticha, meditujúc Božie slovo, vyslovujúc Otče náš, sa istým spôsobom dotýkam Boha. Tento dotyk Boha - Contactus Dei - vo viere prináša naplnenie, pretože nakoniec nie som to len ja, ktorý sa dotýka Boha, ale je to aj Boh, ktorý sa dotýka mňa.
Trochu teológie: Latinské slovíčko Dei (Boh) je v genitíve, o ktorom teológia hovorí, že môže byť chápaný ako subjekt ale aj ako objekt. Nezľaknite sa, je to jednoduché. V chápaní objektu - je to Boh, ktorý je dotýkaný (napríklad človekom), a v chápaní subjektu - Boh, ktorý sa dotýka (človeka).
Teda nebojme sa načiahnuť sa po Bohu s vierou. V tom momente sa už aj Boh dotýka. Tejto jeho dotyk je pre nás uzdravujúci, ktorý otvára zamknuté srdce, aby bolo schopné milovať.

 

Mk 6,53-56: Keď sa Ježiš a jeho učeníci preplavili k druhému brehu, došli do Genezareta a tam pristáli. Len čo vystúpili z lode, ľudia ho spoznali; rozbehli sa po celom okolí a na nosidlách začali znášať svojich chorých ta, kde bol, ako počuli. A všade, do ktorejkoľvek prišiel dediny, mesta či osady, kládli na ulice chorých a prosili ho, aby sa smeli dotknúť aspoň obruby jeho odevu. A všetci, čo sa ho dotkli, ozdraveli.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář