Jdi na obsah Jdi na menu

Modlitba za povolania

1. 6. 2018

modlitba.jpgDnes slávime slávnosť patróna farnosti, v ktorej pomáham s pastoráciou: sv. Hannibal Maria di Francia. V deň jeho kanonizácie, sv. pápež Ján Pavol II. pripomenul, že "láska k Pánovi primäla sv. Hannibala venovať celý svoj život duchovnému dobru svojim blížnym. V tejto službe cítil predovšetkým naliehavosť realizácie evanjeliového príkazu: Rogate ergo … proste Pána žatvy, aby poslal robotníkov na svoju žatvu!” Dnešný úryvok z Matúšovho evanjelia nám pripomína odkiaľ pochádza táto výzva.

Ježiš v sebe živí túžbu stretnúť každého človeka a ohlásiť mu "evanjelium o kráľovstve" a uzdraviť "každý neduh a každú chorobu". Zároveň nechce zostať jednoduchým nástrojom, ktorý odníma človeku ťažkosti života. Spolucíti so zástupmi, ktoré sú "zmorené a sklesnuté ako ovce bez pastiera". Preto vyzýva k modlitbe, aby bolo vždy dostatok “robotníkov”, ktorí prinesú Krista a jeho Slovo do domu každého človeka.

Je to súcit s človekom, ktorý sa nachádza v stave otroctva hriechu, a ktorému chýba vzácny dar Ducha lásky. Dar, ktorý v istom momente človek prijíma, ale následne je pozvaný posunúť ďalej. Modlitba o robotníkov, ku ktorej nás pozýva Ježiš, sa tak stáva modlitbou za každého jedného z nás. Aby sme uchopili osobnú zodpovednosť bratskej lásky. Teda kráčať po ceste definovanej Božou vôľou a vyhnúť sa akémukoľvek protagonizmu.

 

Mt 9,35-38: Ježiš chodil po všetkých mestách a dedinách, učil v ich synagógach, hlásal evanjelium o kráľovstve a uzdravoval každý neduh a každú chorobu. Keď videl zástupy, zľutoval sa nad nimi, lebo boli zmorené a sklesnuté ako ovce bez pastiera. Vtedy povedal svojim učeníkom: „Žatva je veľká, ale robotníkov málo. Preto proste Pána žatvy, aby poslal robotníkov na svoju žatvu.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář