Jdi na obsah Jdi na menu

Kráľ a svätec

quadro.jpgDnešný človek je unavený z toho, ako malá skupinka mocných ľudí vládne spoločnosti. O to ťažšie mu je prijať, aby mu vládol jeden neobmedzený vládca - monarcha. Túto myšlienku ešte vieme prijať v rozprávkach, kde dobro víťazí nad zlom. Napriek tomu, zvlášť v Katolíckej cirkvi, my kresťania sme pozvaný prijať Ježiša Krista ako opravdivého kráľa. Avšak, on je trochu iný kráľ, ktorého treba hlásať svetu.

Dnešný úryvok z evanjelia nás pozýva vystúpiť na scénu jeho intronizácie. Ježiš si však nesadá na klasický trón vladára, ale ho vyzdvihujú na kríž. Mnohí stoja pod krížom a vyjadrujú svoj postoj k nemu. Rúhajúc sa, vysmievajúc sa, pohŕdajúc ním - slová posúdenia sú mnohokrát krutejšie ako samotné údery päsťou či bičom. Evanjelista Lukáš, však predstavuje jedného, ktorý dokáže rozpoznať vo visiacom Kristovi skutočného Kráľa. Kresťanská tradícia ho nazvala “dobrý” alebo “kajúci” lotor. Evanjelista mu nedáva žiadne meno (iba neskôr ho pomenujú menom Dismas). Jeho srdce, očistené bolesťou a ponížení, vie uchopiť utrpenie nevinného Krista. A práve ten prosí Krista: “Ježišu, spomeň si na mňa, keď prídeš do svojho kráľovstva.” A Ježiš ho uisťuje: “Veru, hovorím ti: Dnes budeš so mnou v raji.”

Často sa pýtam, prečo táto významná osobnosť a prvý svätec nemá meno - ako Zachej, Bartimej, Matúš… Možno nám Boh chce tým niečo povedať. Možno nás chce pozvať, aby sme nestáli len pod krížom - či už ako nemí pozorovatelia alebo posudzujúci - ale, aby sme vystúpili na scénu. Ako kajúci lotor rozpoznali ho, ako jediného kráľa. Žeby situácia "kajúceho lotra" je obrazom situácie každého z nás?

 

Lk 23,35b-43: Poprední muži sa posmievali Ježišovi a vraveli: „Iných zachraňoval, nech zachráni aj seba, ak je Boží Mesiáš, ten vyvolenec.“ Aj vojaci sa mu posmievali. Chodili k nemu, podávali mu ocot a hovorili: „Zachráň sa, ak si židovský kráľ!“ Nad ním bol nápis: „Toto je židovský kráľ.“ A jeden zo zločincov, čo viseli na kríži, sa mu rúhal: „Nie si ty Mesiáš?! Zachráň seba i nás!“ Ale druhý ho zahriakol: „Ani ty sa nebojíš Boha, hoci si odsúdený na to isté? Lenže my spravodlivo, lebo dostávame, čo sme si skutkami zaslúžili. Ale on neurobil nič zlé.“ Potom povedal: „Ježišu, spomeň si na mňa, keď prídeš do svojho kráľovstva.“ On mu odpovedal: „Veru, hovorím ti: Dnes budeš so mnou v raji.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář