Jdi na obsah Jdi na menu

Kto som

22. 2. 2019

ktojeclovek.jpgRád sa prechádzam po meste Rím a pozorujem život okolo seba (aj ho fotografujem). Pozorovať ľudí - mladých, dospelých, starších - ktorí hľadajú nové skúsenosti. Za týmto hľadaním vidím hlad - túžbu poznania vlastnej identity. Odpoveď na otázku: Kto som? Ide o otázku generácie, ktorá stratila prirodzené väzby s realitou a spoločnosťou. Vidieť, poznať a skúsiť nový spôsob im môže pomôcť odhaliť ten vlastný.

Dnešnom evanjeliu počúvame znovu Ježišovu otázku: "Za koho pokladajú ľudia Syna človeka?” Chce vedieť, akú identitu mu pripísali tak ľudia ako aj samotní učeníci. Podľa toho postupne vytvárajú svoj vzťah k nemu a k jeho úlohe, ktorú prijal od Otca. Následne aj im odovzdáva úlohu.

Kresťanstvo nie je ideológia, ale je priestor vzťahov založených na bratstve - teda, že všetci sme si navzájom bratmi a sestrami ak prijímame Krista ako “Mesiáša, Syna živého Boha.” Bolo by trápne, ak by nám túto nesmiernu hodnotu zobral liberálny svet, ktorý sa vidí v trojlístku hodnôt Francúzkej revolúcie. Toto je naša identita: Byť človeku bratom.

 

Mt 16,13-19: Keď Ježiš prišiel do okolia Cézarey Filipovej, pýtal sa svojich učeníkov: „Za koho pokladajú ľudia Syna človeka?“ Oni vraveli: „Jedni za Jána Krstiteľa, iní za Eliáša a iní za Jeremiáša alebo za jedného z prorokov.“ „A za koho ma pokladáte vy?“, opýtal sa ich. Odpovedal Šimon Peter: „Ty si Mesiáš, Syn živého Boha.“ Ježiš mu povedal: „Blahoslavený si, Šimon, syn Jonášov, lebo ti to nezjavilo telo a krv, ale môj Otec, ktorý je na nebesiach. A ja ti hovorím: Ty si Peter a na tejto skale postavím svoju Cirkev a pekelné brány ju nepremôžu. Tebe dám kľúče od nebeského kráľovstva: čo zviažeš na zemi, bude zviazané v nebi, a čo rozviažeš na zemi, bude rozviazané v nebi.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář