Jdi na obsah Jdi na menu

Dôvera v učeníkov

18. 10. 2018

dovera.jpgKoľko vznešených myšlienok, nadšenia a diel zaľahlo prachom po smrti (reálnej alebo nadšenia) zakladateľa či autora. Na celej zemi nájdeme množstvo pomníkov, ktoré pripomínajú charizmatické osobnosti, ktoré však nedokázali svoje dielo posunúť ďalším, aby v ňom pokračovali. Sociológia to nazýva chýbajúca inštitucionalizácia charizmatickej osobnosti.

Ježiš, už počas svojho pobytu na zemi a verejného účinkovania, odovzdáva moc rodiacemu sa spoločenstvu, rodiacej sa Cirkvi. "Vyvolil ných sedemdesiatich dvoch a po dvoch ich poslal pred sebou", s konkrétnou úlohou ohlásiť: "Priblížilo sa k vám Božie kráľovstvo.” Toto poslanie, ktoré prijal od svojho Otca, si nenecháva len pre seba. Odovzdáva ho v dôvere tým, ktorí ho nasledujú.

Ježiš vzbudzuje nadšenie pre toto radostné posolstvo blízkosti Božieho kráľovstva, ale i pozýva k spolupráci v jeho odovzdávaní a budovaní. Vie, že svet potrebuje počuť toto posolstvo. Toto poznanie vyjadruje slovami: "Žatva je veľká, ale robotníkov málo." Zároveň vie, že potrebuje stále viac nadšených ľudí, ktorých nadšenie pochádza od Boha ako vzácne povolanie. Preto pozýva i nás: "proste Pána žatvy, aby poslal robotníkov na svoju žatvu!”

 

Lk 10,1-9: Pán si vyvolil iných sedemdesiatich dvoch a po dvoch ich poslal pred sebou do každého mesta a na každé miesto, kam sa sám chystal ísť. A povedal im: „Žatva je veľká, ale robotníkov málo. Preto proste Pána žatvy, aby poslal robotníkov na svoju žatvu! Choďte! Hľa, posielam vás ako baránkov medzi vlkov. Nenoste mešec ani kapsu, ani obuv a cestou nikoho nepozdravujte! Keď vojdete do niektorého domu, najprv povedzte: ‚Pokoj tomuto domu!‘ Ak tam bude syn pokoja, váš pokoj na ňom spočinie; ak nie, vráti sa k vám. V tom dome potom ostaňte, jedzte a pite, čo majú, lebo robotník si zaslúži svoju mzdu. Neprechádzajte z domu do domu! A keď prídete do niektorého mesta a prijmú vás, jedzte, čo vám predložia, uzdravujte chorých, čo sú v ňom, a povedzte im: ‚Priblížilo sa k vám Božie kráľovstvo.‘“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář