Jdi na obsah Jdi na menu

Načúvať Božím prorokom

21. 3. 2019

nacuvat.jpgMožno si pamätáte smrť štrnásťročného dieťaťa imigranta v Stredozemnom mori, ktorému našli v bunde zašité vysvedčenie. Dieťa-mladík prichádza do nášho priestoru s papierom tak dôležitým pre našu kultúru. Akoby chcel povedať: Pozrite sa, som dobrý žiak, schopný začleniť sa, a stať sa súčasťou a prínosom vašej kultúry. Zomiera pred zatvorenou bránou.

Dnešný úryvok prináša podobnú situáciu skrze Ježišovo podobenstvo, v ktorom žobrák Lazár žijúci pre istú túžbu, zostane pred zatvorenou bránou. Ľudská sleposť a zameranie na seba samého, nedovolí tomuto žobrákovi participovať na dostupných dobrách. Tá sleposť a egoizmus, ktorá vytvorí priepasť medzi jednou a druhou skupinou.

Ježiš v podobenstve ponúka riešenie: "Majú Mojžiša a Prorokov, nech ich počúvajú.” Otvorenosť pre slová Božích poslov umožní človeku pochopiť vlastné miesto v spoločnosti, objaviť dôstojnosť druhého človeka (i imigranta), zaujať postoj voči biede a urobiť kroky pre dobro blížneho. Načúvajme Božím “prorokom”, ktorí prebúdzajú naše svedomie.

 

Lk 16,19-31: Ježiš povedal farizejom: „Bol istý bohatý človek. Obliekal sa do purpuru a kmentu a deň čo deň prepychovo hodoval. Pri jeho bráne líhal akýsi žobrák, menom Lazár, plný vredov. Túžil nasýtiť sa z toho, čo padalo z boháčovho stola, a len psy prichádzali a lízali mu vredy. Keď žobrák umrel, anjeli ho zaniesli do Abrahámovho lona. Zomrel aj boháč a pochovali ho. A keď v pekle v mukách pozdvihol oči, zďaleka videl Abraháma a Lazára v jeho lone. I zvolal: ‚Otec Abrahám, zľutuj sa nado mnou a pošli Lazára, nech si namočí aspoň koniec prsta vo vode a zvlaží mi jazyk, lebo sa hrozne trápim v tomto plameni!‘ No Abrahám povedal: ‚Synu, spomeň si, že si dostal všetko dobré za svojho života a Lazár zasa iba zlé. Teraz sa on tu teší a ty sa trápiš. A okrem toho je medzi nami a vami veľká priepasť, takže nik – čo ako by chcel – nemôže prejsť odtiaľto k vám ani odtiaľ prekročiť k nám.‘ Tu povedal: ‚Prosím ťa, Otče, pošli ho do domu môjho otca. Mám totiž piatich bratov; nech ich zaprisahá, aby sa nedostali aj oni na toto miesto múk.‘ Abrahám mu odpovedal: ‚Majú Mojžiša a Prorokov, nech ich počúvajú.‘ Ale on vravel: ‚Nie, otec Abrahám. Ak príde k nim niekto z mŕtvych, budú robiť pokánie.‘ Odpovedal mu: ‚Ak nepočúvajú Mojžiša a Prorokov, neuveria, ani keby niekto z mŕtvych vstal.‘“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář