Jdi na obsah Jdi na menu

Sila srdca

8. 6. 2018

http://cdn6.bigcommerce.com/s-dm1b74lxtw/product_images/theme_imSrdce bolo i je neustále považované za zdroj neskutočnej ľudskej sily - lásky. Schopnosti pretvárať iných i svet. Vnášať do neho nehu, prijatie i nadšenie. Ako to poeticky napísal Lev Nikolajevič Tolstoj: "Ako jedna svieca zapáli druhú a tak zrazu svieti tisíce sviec. Rovnako, jedno srdce zapáli druhé a tak zažiaria tisíce sŕdc."

Slávnosť Najsvätejšieho Ježišovho Srdca odhaľuje veľkú pravdu: v centre života viery je Božia láska. Tento rozmer nemá nič spoločné s ľudovou zbožnosťou, cirkevnou tradíciou, ľudským uvažovaním či etickými základmi. Je to Biblická skúsenosť i skúsenosť každého veriaceho, ktorou sa zapálila svieca viery človeka: "A ten, ktorý to videl, vydal o tom svedectvo a jeho svedectvo je pravdivé."

Hovoríme o Božom srdci, ktoré na kríži dáva človeku i to posledné: "jeden z vojakov mu kopijou prebodol bok a hneď vyšla krv a voda”. Symboly života, ktoré sú schopné zapáliť srdce hľadiaceho. Aby sme uverili a bojovali. Áno, aby sme žili svoj “boj viery”, pretože nechať vládnuť lásku (i vieru) v našom živote nie je vôbec ľahké. Je veľa skutočností - vnútorných i vonkajších, ktoré nám v tom chcú zabrániť. Je to nepretržitá konverzia, voľba, a často i bolestivá. Rovnako ako u Pána, ktorý ukazuje mieru svojej slobodnej lásky zomierajúc na kríži.

 

Jn 19,31-37: Keďže bol Prípravný deň, Židia požiadali Piláta, aby ukrižovaným polámali nohy a sňali ich, aby nezostali telá na kríži cez sobotu, lebo v tú sobotu bol veľký sviatok. Prišli teda vojaci a polámali kosti prvému aj druhému, čo boli s ním ukrižovaní. No keď prišli k Ježišovi a videli, že je už mŕtvy, kosti mu nepolámali, ale jeden z vojakov mu kopijou prebodol bok a hneď vyšla krv a voda. A ten, ktorý to videl, vydal o tom svedectvo a jeho svedectvo je pravdivé. On vie, že hovorí pravdu, aby ste aj vy uverili. Toto sa stalo, aby sa splnilo Písmo: „Kosť mu nebude zlomená.“ A na inom mieste Písmo hovorí: „Uvidia, koho prebodli.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Komentár

(Stanislav, 11. 6. 2018 17:42)

Špičková veda, hľadá podstatu človeka v jeho mozgu, ale tam ju nikdy nenájde.
Ježiš sa často pýta: Prečo si to myslíte vo svojich srdciach?
Moja hypotéza: mozog je len nástroj, city a morálku do neho dodáva srdce - a to rozhoduje.
Mozgy máme všetci rovnaké - ale niektorí ich používame na rozširovanie zla a niektorí zabíjame a niektorí na rozširovanie zla, a to preto, že máme rozdielne srdcia - ale to veda nikdy neodhalí - lebo sa zaoberá len hmatateľným.