Jdi na obsah Jdi na menu

Napĺňať vôľu

29. 1. 2019

vstaachod.jpgČasto sa mi stáva, že počujem konštatovať istú mamu alebo otca: “Viete, Padre, moje deti sú naozaj dobré, aj keď nechodia do kostola.” Pri takomto 'neočakávanom' vyjadrení v pozadí cítiť, že niečo nie je v poriadku. Vtedy sa ich pýtam: “Podľa čoho usudzujete, že sú dobré?” Častá odpoveď je: “Nikomu neubližujú, konajú podľa zákona…”

Dnešný úryvok z Listu Hebrejom začína konštatovaním: "zákon je len tieň budúcich dobier, a nie vlastný obraz vecí”, pričom dodáva: "nikdy nemôže (…) urobiť dokonalými tých, čo prichádzajú”. Pozýva všetkých uvedomiť, že jadro dokonalosti spočíva v prijatí Božej vôle.

Boh Otec nachádza zaľúbenie vo svojom Synovi, ktorý vyznáva: "Hľa, prichádzam, aby som plnil tvoju vôľu.” Naplnenie tejto vôle - spásnej obete na dreve kríža - umožňuje každému človeku, aby nastúpil na tú istú cestu. A táto možnosť je nám kresťanom daná neustále, pretože: "V tejto vôli sme posvätení obetou tela Krista Ježiša raz navždy.” Pretože tam, kde kresťania 'lámu chlieb’, sprítomňujú naplnenie vôle Boha.

 

Hebr 10,1-10: Bratia, keďže zákon je len tieň budúcich dobier, a nie vlastný obraz vecí, nikdy nemôže tými istými obetami, prinášanými bez prestania každý rok, urobiť dokonalými tých, čo prichádzajú. Veď či by ich neboli prestali prinášať, keby tí, čo konajú bohoslužbu, boli bývali raz navždy očistení a nemali by už vedomie, že sú hriešni? Ale práve nimi sa z roka na rok koná pripomienka na hriechy, lebo je nemožné, aby krv býkov a capov odstránila hriechy. Preto keď prichádza na svet, hovorí: „Nechcel si obetu ani dar, ale dal si mi telo. Nepáčili sa ti zápalné obety ani obety za hriech. Vtedy som povedal: Hľa, prichádzam – vo zvitku knihy je napísané o mne –, aby som plnil tvoju vôľu, Bože.“ Najprv hovorí: „Obety ani dary, ani obety zápalné, ani obety za hriech si nechcel, ani sa ti nepáčili“ – a ony sa prinášajú podľa zákona. Potom povedal: „Hľa, prichádzam, aby som plnil tvoju vôľu.“ Ruší prvé, aby ustanovil druhé. V tejto vôli sme posvätení obetou tela Krista Ježiša raz navždy.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář