Jdi na obsah Jdi na menu

Naplnenie dejín

28. 11. 2019

koniec.jpegSurfujúc po sociálnych sieťach a čítajúc komentáre ľudí, mám dojem, že súčasný človek prepadol radikálnemu pesimizmu a kritickosti. Akoby sa nevedel nadchnúť, usmievať a radovať. V tedy sa zmýšľam nad tým, čo motivuje toto jeho nastavenie. Aká je vízia života, ktorá by mu priniesla opravdivú vnútornú radosť?

Na túto otázku nám odpovedajú čítania z tohto týždňa. Ježiš totiž v tom dnešnom úryvku konštatuje: „…ľudia budú zmierať od strachu a očakávania toho, čo príde na svet…“, avšak Ježiš pozýva svojich učeníkov: "Keď sa to začne diať, vzpriamte sa, zodvihnite hlavu, lebo sa blíži vaše vykúpenie.“ Perspektíva učeníka, ktorý sa nechal povolať Ježišom a kráča za ním, je charakterizovaná čnosťou nádeje, ktorá mu umožňuje očakávať od života požehnanie a predchádzať tomu, čo by urazilo do jeho života vstupujúcu lásku.

Chceš pochopiť svet a jeho každodennú históriu, aby si nestratil radosť a nadšenie? Začni od jej konca. To je návod, ktorý nám dáva 21. kapitola Lukášovho evanjelia. Na konci ľudia "uvidia Syna človeka prichádzať v oblaku s mocou a veľkou slávou“. Toto je poznanie, ktorý zmení tvoj pohľad. Udalosti nebudú len akési fakty, ktoré smerujú k akémusi koncu. Smerujú k plnosti jednému konkrétnemu stretnutiu, k stretnutiu osláveným a mocným Bohom.

 

Lk 21,20-28: Ježiš povedal svojim učeníkom: „Keď uvidíte, že vojsko obkľučuje Jeruzalem, vedzte, že sa priblížilo jeho spustošenie. Vtedy tí, čo budú v Judei, nech utečú do hôr. Tí však, čo budú v meste, nech z neho odídu, a tí, čo budú na vidieku, nech doň nevchádzajú, lebo to budú dni pomsty, aby sa splnilo všetko, čo je napísané. Beda ťarchavým ženám a tým, čo budú v tie dni pridájať! Lebo bude veľké súženie na zemi a hnev proti tomuto ľudu. Budú padať ostrím meča, odvedú ich do zajatia medzi všetky národy a po Jeruzaleme budú šliapať pohania, kým sa nenaplní čas pohanov. Budú znamenia na slnku a mesiaci i na hviezdach a na zemi budú národy plné úzkosti a zmätku z hukotu mora a vlnobitia. Ľudia budú zmierať od strachu a očakávania toho, čo príde na svet, lebo nebeské mocnosti sa budú chvieť. Vtedy uvidia Syna človeka prichádzať v oblaku s mocou a veľkou slávou. Keď sa to začne diať, vzpriamte sa, zodvihnite hlavu, lebo sa blíži vaše vykúpenie.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Komentár

(Stanislav, 29. 11. 2019 14:24)

Patrím k tým, ktorí nepochybujú o tom, že koniec sa naozaj blíži.
Mať z toho radosť je ťažké.
Nám kresťanom zostáva nádej, že pre nás , našich blízkych i našich potomkov to nebude koniec, ale začiatok.
Amen.