Jdi na obsah Jdi na menu

Nemrhať slovami

3. 3. 2020

http://www.nexolution.it/wp-content/uploads/2016/11/358131_900.jVeľa filozofov, psychológov, antropológov i teológov sa pozastavilo nad silou slova, nad bohatstvom jazyka. Nástrojom, ktorý každý z nás denne používa a viac či menej si uvedomuje jeho silu. Známy holandský teológ a filozof Henri Nouwen napísal vo svojej knihe Cesta srdca tieto slová: "V kontexte našej kultúry slova je dôležité vnímať, že Otcovia púšte neodporúčali používať veľa slov.” Výzva, ktorú nájdeme aj v dnešnom úryvku z evanjelia.

Ježiš sa pozastavuje nad ďalším základným pilierom Pôstneho obdobia: nad modlitbou. Začína slovami: "Keď sa modlíte, nehovorte veľa ako pohania.” Pozýva vyhnúť sa mnohovravnosti - teda používania množstva slov - ktoré prinášajú len zmätok a pominuteľné ilúzie. Obrátiť sa na Nebeského Otca s krátkou modlitbou “Otčenáša” neprinesie ochabnutie vzťahu k Nemu. Práve naopak.

Očistiť modlitbu od slovných excesov je škola trpezlivosti a pokory. Učí nás veriť, že šťastie, ktoré hľadáme, nás kdesi už teraz čaká. Ak sme k nemu ešte nedošli, nie je preto, že Boh si nás nevšíma alebo nie je neprítomný. Je to preto, že naša cesta a naše hľadanie sú ešte vzdialené od toho pripraveného šťastia. Od pravdy a spravodlivosti, ktorá je pripravená pre nás u Boha, preto tá prosba: “posväť sa tvoje meno, príď tvoje kráľovstvo, buď tvoja vôľa”.

 

Mt 6,7-15: Ježiš povedal svojim učeníkom: „Keď sa modlíte, nehovorte veľa ako pohania. Myslia si, že budú vypočutí pre svoju mnohovravnosť. Nenapodobňujte ich; veď váš Otec vie, čo potrebujete, prv, ako by ste ho prosili. Vy sa budete modliť takto: Otče náš, ktorý si na nebesiach, posväť sa tvoje meno, príď tvoje kráľovstvo, buď tvoja vôľa, ako v nebi tak i na zemi. Chlieb náš každodenný daj nám dnes. A odpusť nám naše viny, ako i my odpúšťame svojim vinníkom. A neuveď nás do pokušenia, ale zbav nás Zlého. Lebo ak vy odpustíte ľudom ich poklesky, aj váš nebeský Otec vám odpustí. Ale ak vy neodpustíte ľuďom, ani váš Otec neodpustí vaše hriechy.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář