Jdi na obsah Jdi na menu

Nezobrať si túžbu

16. 3. 2019

spolahnutie.jpgPred nejakým časom som čítal rozhovor so známym talianskym filozofom, sociológom a psychoanalytikom Umberto-m Galimberti-m, ktorý niesol názov: “Žiť samotársky, víťazstvo egoizmu”. Takýto rozšírený spôsob života prinesie so sebou neblahé zmeny v spoločnosti: "Chýbajúcu túžbu zobrať na seba zodpovednosť za druhú osobu a rodinu.”

Ježiš, v dnešnom úryvku z evanjelia, pripomína svojim učeníkom pôvodný Boží plán s človekom: "Počuli ste, že bolo povedané: ‚Milovať budeš svojho blížneho…’" Pričom dodáva: "Milujte svojich nepriateľov a modlite sa za tých, čo vás prenasledujú, aby ste boli synmi svojho Otca…” V pozadí takéhoto postoja a konania je Božia myšlienka “nezištnej lásky” a “nevšednosti synovstva” učeníka.

Zachovávanie Božích prikázaní vyvádza človeka z tieňa strohej poslušnosti k litere Zákona a otvára ho ku kreatívnej spolupráce na budovaní lepšej (svätejšej a dokonalejšie) spoločnosti. Hovoríme o živote lásky, ktorá je najvyšším stupňom spravodlivosti. Vyjsť zo samotárskeho spôsobu života a prevziať na seba zodpovednosť za druhého človeka a spoločenstvo. Nenechať si zobrať si zobrať túžbu po dokonalej láske uzatvorením sa do seba. Ale stále riskovať pre druhého. 

 

Mt 5,43-48: Ježiš povedal svojim učeníkom: „Počuli ste, že bolo povedané: ‚Milovať budeš svojho blížneho a nenávidieť svojho nepriateľa.‘ Ale ja vám hovorím: Milujte svojich nepriateľov a modlite sa za tých, čo vás prenasledujú, aby ste boli synmi svojho Otca, ktorý je na nebesiach. Veď on dáva slnku vychádzať nad zlých i dobrých a posiela dážď na spravodlivých i nespravodlivých. Lebo ak milujete tých, ktorí vás milujú, akú odmenu môžete čakať? Vari to nerobia aj mýtnici? A ak pozdravujete iba svojich bratov, čo zvláštne robíte? Nerobia to aj pohania? Vy teda buďte dokonalí, ako je dokonalý váš nebeský Otec.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář