Jdi na obsah Jdi na menu

Čo s Novým rokom 2015?

1. 1. 2015

https://erez.mmcmg.net/files/packages/firework%20blast.jpgNa Facebooku počas tejto novoročnej noci bolo vidieť mnoho rôznych statusov s praním všeličoho možného. Najviac ma zaujal: “Začnime odznova!!!” Myslím, že viacerí očakávame, že nám Nový rok 2015 prinesie mnoho príležitosti, v ktorých môžeme urobiť reštart svojho života. Ale, ako to býva každým rokom, rýchlo si uvedomíme, že život ide ďalej a my žijeme v ňom so svojím batôžtekom na pleciach. Je to niečo, čo nás definuje. A zoči-voči ktorému je lepšie zaujať iný postoj.

Dnešná slávnosť nám predkladá určitý spôsob. Prvý deň v roku slávime Slávnosť Bohorodičky, ktorú nám dnešné evanjelium predstavuje ako veľmi racionálnu ženu. Čítame: “Mária zachovávala všetky tieto slová vo svojom srdci a premýšľala o nich”. Nenecháva sa uniesť udalosťami a slovami. Tento jej postoj aj nás pozýva urobiť krok späť, krok do hĺbky - zastaviť sa a uvažovať - znovu uvažovať nad dejinami nášho života. Tieto dejiny vnímať pod zorným uhlom Slova. Takto odhaliť, že naše jednoduché životné kroky sú vložené do veľkého projektu lásky Boha voči človeku.

Takto odhalíme veľkosť nášho jednoduchého života v Božích očiach. Odhalíme akí sme bohatí, ako to vyjadril kolujúci email: “Vedeli ste, že ak máte jedlo v chladničke, strechu nad hlavou a miesto, kde môžete spať, ste bohatší ako 75% ľudí na tejto planéte. Ak máte peniaze v banke, vo svojej peňaženke a šetríte si niečo bokom patríte medzi 8% najbohatších ľudí na svete. Ak ste sa dnes zobudili viac zdraví ako chorí, máte viac šťastia ako milión ľudí, ktorí neprežijú tento týždeň. Ak dokážete tieto riadky prečítať, ste na tom lepšie ako 3 miliardy ľudí na svete, ktorí nevedia čítať.” A čo s takým bohatstvom môžeme urobiť? Nad tým sa zamýšľala jedna skupina mladých ľudí. Ponúkla zaujímavú inšpiráciu pre rozvoj viery, ktorá potom ožiari aj ten najjednoduchší život. Mladí pomenovali šesť nasledujúcich potrieb pre rozvoj:
       1. odpovedať svojej dobe;
       2. byť poctivý v zápase o vieru;
       3. vyhľadávať spoločenstvo pre podporu a rast viery;
       4. vzdelávanie, ktoré prinesie nádej pre budúci vývoj viery;
       5. objaviť spôsoby hlbšej modlitby;
       6. hľadať príležitosti pre aktívnejšiu angažovanosť v spoločnosti.

Osobne vám všetkým prajem, aby ste vo svojom živote objavili veľkosť a dôstojnosť ľudskej osoby, ktorú sme prijali od Boha. Nestávali sa tak tovarom pre našich politikov, reklamu, peniaze. Ľuďmi, ktorí sa vedia nezištne zaangažovať pre dobro a pravdu. Ľuďmi, ktorí svojimi jednoduchými životmi napĺňajú Boží projekt lásky.

 

Lk 2, 16-21: Pastieri sa poponáhľali do Betlehema a našli Máriu a Jozefa i dieťa uložené v jasliach. Keď ich videli, vyrozprávali, čo im bolo povedané o tomto dieťati. A všetci, ktorí to počúvali, divili sa nad tým, čo im pastieri rozprávali. Ale Mária zachovávala všetky tieto slová vo svojom srdci a premýšľala o nich. Pastieri sa potom vrátili a oslavovali a chválili Boha za všetko, čo počuli a videli, ako im bolo povedané. Po ôsmich dňoch, keď ho bolo treba obrezať, dali mu meno Ježiš, ktorým ho anjel nazval skôr, ako sa počal v živote matky.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář