Jdi na obsah Jdi na menu

Okamih zastavania

23. 2. 2019

zastavit.jpgV živote človeka musia byť prítomné určité okamihy, ktoré mu pomáhajú pochopiť život ako celok. Ako čosi, čo má zmysel nie len v jednotlivých častiach, ale i vo svojej celistvosti. Často sú to momenty, v ktorých hľadíme až za to, čo je našim telesným očiam neviditeľné. Keď končíme jednu etapu, aby sme vstúpili do ďalšej.

Dnešný úryvok z evanjelia nás pozýva, nie len k fyzickému cvičeniu: vystúpiť s Ježišom na vysoký vrch (kto sa vyberie na turistiku, vie o čom hovorím); ale i prežiť moment, v ktorom odhalíme zmysel každodennosti, ktorý nám bol do vtedy zahmlený (ako keď z vrcholu pozeráme na krásu údolia). Učeníci, ktorí vystúpili na vrch spolu s Kristom, prežívajú práve takýto okamih: “preľaknutí” vyznávajú: “Rabbi, dobre je nám tu.”

Nezostávajú na tom mieste, ale zostupujú do priestoru, ktorý nazývame každodennosť. Ide o životodárne cvičenie pre každého kresťana, v ktorom je mu odporúčané: “Počúvajte ho”. Ide o započúvanie sa do Ježišových slov vo svojej každodennosti a ich následná realizácia. Je to Kristovo slovo, ktoré kresťanovi dáva schopnosť vnímať život (i každý jeho okamih) ako niečo dôležité a nenahraditeľné.

 

Mk 9,2-10: Ježiš vzal so sebou Petra, Jakuba a Jána a len ich vyviedol na vysoký vrch do samoty. Tam sa pred nimi premenil. Jeho odev zažiaril a bol taký biely, že by ho nijaký bielič na svete tak nevybielil. A zjavil sa im Eliáš s Mojžišom a rozprávali sa s Ježišom. Vtedy Peter povedal Ježišovi: „Rabbi, dobre je nám tu. Urobme tri stánky: jeden tebe, jeden Mojžišovi a jeden Eliášovi.“ Lebo nevedel, čo povedať; takí boli preľaknutí. Tu sa utvoril oblak a zahalil ich. A z oblaku zaznel hlas: „Toto je môj milovaný Syn, počúvajte ho.“ A sotva sa rozhliadli, nevideli pri sebe nikoho, iba Ježiša. Keď zostupovali z vrchu, prikázal im, aby o tom, čo videli, nehovorili nikomu, kým Syn človeka nevstane z mŕtvych. Oni si toto slovo zapamätali a jeden druhého sa vypytovali, čo znamená „vstať z mŕtvych“.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář