Jdi na obsah Jdi na menu

Plnosť radosti

25. 3. 2019

radost1.jpgNáš svet je limitovaný a to sa prejaví i vzhľadom na realizáciu našich túžob. Táto ohraničenosť v materiálnych i nemateriálnych dobier by nás mala viesť k výberu tých podstatných a najhlbších túžob. Ktorá z vašich mnohých túžob je tá najhlbšia a najdôležitejšia? Moja je “byť šťastný”. Prežívať radosť, ktorú mi nikto nevezme, a ktorá dokáže pretvárať i moje okolie.

Dnešný úryvok z Lukášovho evanjelia sa zameriava na dve skutočnosti: radosť a milosť. Spojivko medzi nimi je prítomnosť Pána: "Zdravas‘, milosti plná, Pán s tebou.” Anjelov pozdrav, ktorým pozýva Máriu k prežívaniu plnosti radosti. Táto pochádza z prítomnosti Boha v jej živote, ktorý ju napĺňa svojou milosťou. Alebo lepšie, radosť, ktorá pochádza z ľudského rozhodnutia prijať Boha do svojho života.

Mária nevie, čo ju čaká? Čo bude musieť prekonať a zažiť? Predsa dáva Bohu svoje “áno”: "Hľa, služobnica Pána, nech sa mi stane podľa tvojho slova.” Jej život sa stane hľadaním a realizáciou Božej vôle. Rozmýšľanie nad zmyslom udalostí a kladenie otázok typu “Ako…” (vnímate rozdiel medzi otázkou, ktorá začína slovíčkom “Ako…” a otázkou, ktorá začína slovíčkom “Prečo…”) ju budú doprevádzať počas celého života. Takýto život ju privádza k plnosti radosti.

 

Lk 1,26-38: Boh poslal anjela Gabriela do galilejského mesta, ktoré sa volá Nazaret, k panne zasnúbenej mužovi z rodu Dávidovho, menom Jozefovi. A meno panny bolo Mária. Anjel prišiel k nej a povedal: „Zdravas‘, milosti plná, Pán s tebou.“ Ona sa nad jeho slovami zarazila a rozmýšľala, čo znamená takýto pozdrav. Anjel jej povedal: „Neboj sa, Mária, našla si milosť u Boha. Počneš a porodíš syna a dáš mu meno Ježiš. On bude veľký a bude sa volať Synom Najvyššieho. Pán, Boh, mu dá trón jeho otca Dávida, naveky bude kraľovať nad Jakubovým rodom a jeho kráľovstvu nebude konca.“ Mária povedala anjelovi: „Ako sa to stane, veď ja muža nepoznám?“ Anjel jej odpovedal: „Duch Svätý zostúpi na teba a moc Najvyššieho ťa zatieni. A preto aj dieťa bude sa volať svätým, bude to Boží Syn. Aj Alžbeta, tvoja príbuzná, počala syna v starobe. Už je v šiestom mesiaci. A hovorili o nej, že je neplodná! Lebo Bohu nič nie je nemožné.“ Mária povedala: „Hľa, služobnica Pána, nech sa mi stane podľa tvojho slova.“ Anjel potom od nej odišiel.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář