Jdi na obsah Jdi na menu

Plnosť života

18. 2. 2020

b67cc43f-291b-4ce2-ade7-bccc21a895af.jpegĽudský život sa odohráva v trojrozmernom priestore (po Einsteinovi, niektorí vedci hovoria o štvorrozmernom). Aj samotný človek v sebe má tri rozmery (niektorí psychológovia hovoria o štyroch): telesný, psychický a duchovný (spomínaní psichológovia hovoria o štvrtom - sociálnom rozmere). Pretože človek je telo, duša-myseľ a duch. Všetky tri dimenzie chcú byť prítomné a majú svoje potreby. Aj keď existuje sklon upriamiť prílišnú pozornosť na matériu.

“Ešte nechápete a nerozumiete?”, s touto otázkou Ježiš prerušuje diskusiu medzi učeníkmi o chýbajúcom chlebe. Pomocou nej ich chce vyviesť z materiálneho uvažovania a zameraniu sa na chlieb. K duševnému rozmeru - priviesť ich k uvažovaniu. Ale ešte predtým, túži otvoriť ich srdce pre skutočnosti hlbšieho charakteru: “Dajte si pozor a chráňte sa kvasu farizejov i kvasu Herodesa!” Dávať si pozor pred tým, čo zabíja ducha.

Jeden z príkladov, v ktorých sa zjavuje Božia túžba po zrelosti človeka. Boh túži, aby človek mal v sebe plnosť života a nebol obmedzený len na matériu. Len na svoju obmedzenú predstavu o živote. Túži vyviesť človeka k používanie všetkých darov a k ich prežívaniu. Starostlivosť a rozvíjanie tela, duše i ducha ide ruka v ruke s plnosťou prežívania života. Aj dnešný deň je príležitosťou k tomu, aby sme uchopili plnosť života.

 

Mk 8,14-21: V tom čase si učeníci zabudli vziať chleba a na lodi mali so sebou iba jeden chlieb. A on ich varoval: „Dajte si pozor a chráňte sa kvasu farizejov i kvasu Herodesa!“ Oni si medzi sebou hovorili, že nemajú chleba. Keď to spozoroval, povedal im: „Prečo rozprávate o tom, že nemáte chlieb? Ešte nechápete a nerozumiete? Máte otupené srdce? Máte oči, a nevidíte? Máte uši, a nepočujete? A nepamätáte sa už, koľko košov ste naplnili odrobinami, keď som rozlámal päť chlebov piatim tisícom?“ Odpovedali mu: „Dvanásť.“ „A koľko košov ste naplnili odrobinami, keď som tých sedem rozlámal štyrom tisícom?“ Odpovedali mu: „Sedem.“ A povedal im: „Ešte nechápete?“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář