Jdi na obsah Jdi na menu

Naplnenie života

18. 2. 2015

image.jpgČo vám príde na myseľ, keď sa spomenú slovíčka morálka či etika? V súčasnom spôsobe myslenia to budú asi otázky typu: “Čo musím urobiť?”, “Aké rozhodnutia musí naplniť?” alebo “Čo musím urobiť, aby som bol šťastný?” Pre antického človeka otázka išla omnoho hlbšie, ako len napĺňanie istého obrazu. Etika a morálka sa zameriavali na podstatu existencie samotného človeka, na zmysel jeho života, na jeho životný projekt. A tak ich otázkou bola: “Ako by mal vyzerať môj život?” alebo “Ako by som mal žiť?” Takéto myslenie sa upriamovalo na subjekt, ktorý dáva svojmu životu zmysel, ak pozerá na svoj život ako na dejiny, ktorých on sám je protagonistom. Prepracuvajúc neustále vlastný projekt života sa predstavuje ako zodpovedný za svoje konanie a za svoje bytie, za svoj charakter. Teda etika a morálka pre konkrétneho človeka.

Stojíme na začiatku Pôstneho obdobia. Práve tu si môžeme uvedomiť dva jeho rozmery: 1. Nie je to obdobie slovíčka “musím” ale slova “môžem”. Teda, čo môžem urobiť, aby som žil život v pravde a realite? Teda žiť život, ktorý smeruje k naplneniu; a 2. Je to čas odhaleniam, že ja som protagonistom svojho smerovania v živote. Ja som ten, ktorý tomuto životu môžem dať špecifickú chuť (môžem ho prisoliť ale aj presoliť, môžem ho pocukriť ale aj precukriť).

Možno sa spýtate: ako môžem teda prežívať tieto dva aspekty? Dnešné evanjelium nám dáva odpoveď: modlitba (čas zamyslenia alebo čas počúvania), pôst (zapretie seba a svojich telesných chúťok) a almužna (darovanie seba alebo niečoho čo mi patrí). Nájdime spôsob, ako skĺbiť všetky tieto tri aspekty nachádzania svojho priestoru a aj naplnenia života.

 

Mt 6,1-6.16-18: Ježiš povedal svojim učeníkom: „Dajte si pozor a nekonajte svoje dobré skutky pred ľuďmi, aby vás obdivovali, lebo nebudete mať odmenu u svojho Otca, ktorý je na nebesiach. Keď teda dávaš almužnu, nevytrubuj pred sebou, ako to robia pokrytci v synagógach a po uliciach, aby ich ľudia chválili. Veru, hovorím vám: Už dostali svoju odmenu. Ale keď ty dávaš almužnu, nech nevie tvoja ľavá ruka, čo robí pravá, aby tvoja almužna zostala skrytá. A tvoj Otec ťa odmení, lebo on vidí aj v skrytosti. A keď sa modlíte, nebuďte ako pokrytci, ktorí sa radi postojačky modlievajú v synagógach a na rohoch ulíc, aby ich ľudia videli. Veru, hovorím vám: Už dostali svoju odmenu. Ale keď sa ty ideš modliť, vojdi do svojej izby, zatvor za sebou dvere a modli sa k svojmu Otcovi, ktorý je v skrytosti. A tvoj Otec ťa odmení, lebo on vidí aj v skrytosti. A keď sa postíte, nebuďte zamračení ako pokrytci. Znetvorujú si tvár, aby ľudia videli, že sa postia. Veru, hovorím vám: Už dostali svoju odmenu. Keď sa ty postíš, pomaž si hlavu a umy si tvár, aby nie ľudia zbadali, že sa postíš, ale tvoj Otec, ktorý je v skrytosti. A tvoj Otec ťa odmení, lebo on vidí aj v skrytosti.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář