Jdi na obsah Jdi na menu

Jeho prítomnosť

12. 2. 2016

http://www.parrocchiemolfetta.it/cattedralemolfetta/wp-content/uPôstne obdobie sme začali s pozvaním k pôstu, k zriekaniu sa. V našich denníkoch, pri tejto príležitosti, sme mohli čítať titulky, ktoré nám to pripomenuli, ale aj vysvetlili blahodarný účinok na náš organizmus - či už po telesnej alebo psychickej stránke. Predsa je tu dôležitá otázka, na ktorú nám nezodpovedali: “Aká je opravdivá podstata pôstu podľa evanjelia? Čo alebo kto je v pozadí tejto pozitívnej aktivity človeka?” Zápletka z dnešného krátkeho úryvku nám môže pootvoriť toto tajomstvo.

Začína jasnou a logickou otázkou zo stany Jánových učeníkov a farizejov a končí ešte logickejšou odpoveďou na ňu. Takto by sme mohli charakterizovať tento krátky úryvok. Nebolo by na ňom nič zvláštne, ak by sme nezobrali v úvahu pozadie celej udalosti. To, už nebude také jednoduché. Totiž, Ježiš a jeho učeníci sa nachádzajú v dome mýtnika Matúša obklopení jeho priateľmi - mýtnikmi a hriešnikmi. V tomto prostredí sa nachádza “ženích”, ktorý realizuje otcove slová: "Svadba je pripravená, ale pozvaní jej neboli hodni. Choďte preto na rázcestia a všetkých, čo nájdete, zavolajte na svadbu.” Obraz svadby Sväté písmo používa na opísanie Zmluvy medzi Bohom a Vyvoleným národom. Mesiáš, ktorého očakávajú židia privedie túto Zmluvu k plnosti. Namiesto toho, Ježiš na svoju hostinu pozýva všetkých, ktorí by podľa židovských tradícií boli vylúčení z tejto hostiny. Vylúční v duchu Zákona (a v duchu ktorého prichádza aj samotná otázka predstavená v dnešnom evanjeliu), v ktorom nemá miesto milosrdenstvo.

V takomto duchu Ježiš radikálne mení chápanie pôstu ako takého. Dôvodom ľudskej kajúcnosti nie je viac ľudský hriech. Pôst teda nemá za cieľ obyčajnú ľútosť nad vlastným hriechom. Dôvodom ku pôstu a ku kajúcnosti sa stáva samotná osoba Krista - ešte lepšie jeho prítomnosť alebo neprítomnosť. Ak si pripomenieme zmysel ľudského života, ktorý spočíva v premene srdca. Takto na tejto ceste premeny nášho srdca, nie je v strede naša osoba a náš hriech, ale je tam náš Pán a jeho milosrdenstvo. A Božie milosrdenstvo, ako nám to pripomína Svätý Otec František, “nie je jednoduché zmazanie - odpustenie hriechov”. Milosrdenstvo je totiž “spôsob, ktorým Boh odpúšťa”, alebo ešte lepšie je “spôsob, ktorým Boh ochráni hriešnika pred spravodlivým odsúdením”. Teda Pôst je prežívanie prítomnosti alebo neprítomnosti Boha s jeho milosrdenstvom.

 

Mt 9,14-15: K Ježišovi prišli Jánovi učeníci a hovorili: „Prečo sa my a farizeji často postíme, a tvoji učeníci sa nepostia?“ Ježiš im povedal: „Vari môžu svadobní hostia smútiť, kým je ženích s nimi? No prídu dni, keď im ženícha vezmú; potom sa budú postiť.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Komentár

(Matulay, 16. 2. 2016 9:35)

Vynikajúca definícia Božieho milosrdenstva.