Jdi na obsah Jdi na menu

Pre dobro druhého

1. 3. 2019

manzelstvo.jpgKaždá doba v sebe prinášala mnoho pozitívneho i negatívneho. I keď hľadíme na medziľudské vzťahy, každý človek bol a je neustále postavený pred voľbu: budovať vzťah lásky postavený na obetovaní seba pre dobro druhého alebo vzťah egoizmu postavený na obetovaní druhého pre naplnenie vlastných túžob. Vždy zaleží na tejto voľbe.

V Ježišových časoch, žena bola považovaná za majetok, ktorým muž mohol zaobchádzať, ako chcel. Podľa tejto mentality, žena slúžila mužovi. Iste, skôr to bolo zvykové pravidlo a nie každý vzťah bol založený na tomto zvyku. Predsa chýbalo “verejné” povedomie, že tento vzťah je potrebné pestovať a rozvýjať.

Do takejto mentality zneužívania toho druhého pre vlastné účely, Ježiš pripomenie princíp, ktorý bol daný už od stvorenia samotného človeka: "Čo teda Boh spojil, nech človek nerozlučuje!” Ono v sebe nesie starostlivosť o každý vzťah, ktorý prinesie tomuto svetu naplnenie ľudskosti, pretože Boh spája pre dobro oboch a nie len jedného.

 

Mk 10,1-12: Ježiš odišiel do judejského kraja za Jordánom. Opäť sa k nemu zišli zástupy a on ich zasa ako zvyčajne učil. I pristúpili farizeji a pokúšali ho. Pýtali sa ho, či smie muž prepustiť manželku. On im odpovedal: „Čo vám prikázal Mojžiš?“ Oni vraveli: „Mojžiš dovolil napísať priepustný list a prepustiť.“ Ježiš im povedal: „Pre tvrdosť vášho srdca vám napísal toto prikázanie. Ale Boh ich stvoril od počiatku stvorenia ako muža a ženu. Preto muž opustí svojho otca i matku a pripúta sa k svojej manželke a budú dvaja v jednom tele. A tak už nie sú dvaja, ale jedno telo. Čo teda Boh spojil, nech človek nerozlučuje!“ Doma sa ho učeníci znova na to pýtali. On im povedal. „Každý, kto prepustí svoju manželku a vezme si inú, dopúšťa sa voči nej cudzoložstva. A ak ona prepustí svojho muža a vydá sa za iného, cudzoloží.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář