Jdi na obsah Jdi na menu

Prečo nekoná?

13. 2. 2020

https://angela6568.files.wordpress.com/2012/08/uomo1.jpgKoľkokrát vo svojom živote som dostal od ľudí otázku, prečo Boh nekoná? Ako sa Boh môže pozerať na toľko bolesti v mojom živote? Toľko som už prosil-a, aby mi pomohol, vyliečil, zbavil ma niečoho, a on nekoná? Dokonca aj včera som rozprával s jednou ženou, ktorá mi hovorí: “Padre, ale ja viem, že on to môže urobiť. On totiž už urobil zázrak, keď sme sa modlili za pomoc pre môjho brata. On nás vypočul, obrátil jeho život na ruby. Zo dňa na deň sa z neho stal zodpovedný človek a aj dobrý kresťan. Ale keď prosím za svoje uzdravenie, tak nekoná. Prečo?"

V dnešnom evanjeliu počúvame ako k Ježišov prichádza istá žena Sýrofeničanka a prosí ho o uzdravenie svojej dcéry. Ježiš, akoby ju nevnímal, nestaral sa o bolesť matky. Dokonca ju počastuje “neúctivými” slovami: “Nechaj, nech sa najprv nasýtia deti, lebo nie je dobré vziať chlieb deťom a hodiť ho šteňatám.” Žena - pohanka možno počula o divoch, ktoré koná Kristus, preto prichádza prosiť o zázrak. A tu je podstata Ježišovho nezáujmu: Žena nehľadá vieru, nehľadá vzťah ku Kristovi, ale hľadá iba zázrak. Nakoniec obdrží to, o čo prosí. A to len preto, že vyzná svoju nedokonalú pohanskú vieru. Aj keď sa klania iným bohom, predsa verí, že je tu niekto mocnejší ako jej bohovia. V pozadí jej hľadania zázraku, predsa je len viera v Krista, ktorý je darcom života.

Otázka do nášho života: čo očakávame od stretnutia s Kristom. Očakávame zázraky, zmeny, pomoc? alebo o čakávame prehĺbenie viery, prehĺbenie vzťahu s ním, prehĺbenie dôvery v neho?

 

Mk 7,24-30: Ježiš vstal a odišiel do končín Týru a Sidonu. Vošiel do jedného domu, lebo nechcel, aby niekto o ňom vedel, ale nemohol sa utajiť. Lebo len čo sa o ňom dopočula istá žena, ktorej dcéra bola posadnutá nečistým duchom, prišla a hodila sa mu k nohám. Žena bola Grékyňa, rodom Sýrofeničanka. A prosila ho, aby vyhnal zlého ducha z jej dcéry. On jej povedal: „Nechaj, nech sa najprv nasýtia deti, lebo nie je dobré vziať chlieb deťom a hodiť ho šteňatám.“ Ale ona mu odvetila: „Pane, aj šteňatá jedia pod stolom odrobinky po deťoch.“ On jej povedal: „Pre tieto slová choď, zlý duch vyšiel z tvojej dcéry.“ A keď prišla domov, našla dievča ležať na posteli; a zlý duch bol preč.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář