Jdi na obsah Jdi na menu

Prekonať predpojatosť

29. 3. 2019

prijat.jpgAko často si uvedomím, že moje hodnotenie je poznačené predpojatosťou a predsudkami. Keď hodnotím nejakú osobu, udalosť, rozhodnutie. Je to prirodzené, keď si uvedomíme dve skutočnosti: 1) kde je človek, tam je subjektívny pohľad, interpretácia; 2) sme poznačení kultúrou, ktorú súčasní sociológovia nazývajú emocionálnou.

Dnešné evanjelium nám prináša časť rozhovoru medzi Ježišom a zákonníkom. V centre pozornosti je prvé “najdôležitejšie" prikázanie. Teda, čo je v centre Božej vôle, a čo sa skrýva za tým množstvom zákonov? Zákonníci bola skupina ľudí, ktorí zasypávali Ježiša provokačnými otázkami, aby ho pokúšali. Tento rozhovor však končí konštatovaním: "Dobre, Učiteľ, správne si povedal…”

Klasický príklad, kedy i predpojatosť a zaujatosť môže priviesť k porozumeniu. Keď je prítomné načúvajúce srdce, pozorná myseľ a túžba po pravde, prekonávajú sa i predsudky. Toto sú podmienky, ktoré učeníka približujú k Božiemu kráľovstvu. Pretože sú konkrétnym vyjadrením a prežívaním lásky, ktorá kráča dvoma smermi: k Bohu a k blížnemu. Totiž, v láske sa prekonáva sebecká zaujatosť i čistá emocionálnosť.

 

Mk 12,28b-34: Jeden zo zákonníkov pristúpil k Ježišovi a spýtal sa ho: „Ktoré prikázanie je prvé zo všetkých?“ Ježiš odpovedal: „Prvé je toto: ‚Počuj, Izrael, Pán, náš Boh, je jediný Pán. Milovať budeš Pána, svojho Boha, z celého svojho srdca, z celej svojej duše, z celej svojej mysle a z celej svojej sily!‘ Druhé je toto: ‚Milovať budeš svojho blížneho ako seba samého!‘ Iného, väčšieho prikázania, ako sú tieto, niet.“ Zákonník mu vravel: „Dobre, Učiteľ, správne si povedal: ‚Jediný je a okrem neho iného niet; a milovať ho z celého srdca, z celého rozumu a z celej sily‘ a ‚milovať blížneho ako seba samého‘ je viac ako všetky zápalné a ostatné obety.“ Keď Ježiš videl, že odpovedal rozumne, povedal mu: „Nie si ďaleko od Božieho kráľovstva.“ A už sa ho nik neodvážil vypytovať.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář