Jdi na obsah Jdi na menu

Dôvtipnosť

6. 8. 2018

1300549.jpgDôvtipnosť je kvalita človeka, ktorý dokáže v pravej chvíli-mieste nájsť správne prostriedky a spôsoby na vyriešenie ťažkostí či problémov v rodinnom alebo profesijnom živote. Obdivujem takýchto ľudí, o to viac, ak ich dajú do služby dobra. Dnešné evanjelium nás pozýva uchopiť dôvtipnosť a nájsť žriedlo múdrosti.

Ježiš spolu s troma učeníkmi vystupuje na vrch. Vrch sa stáva symbolom stretnutia Boha s ľudskými dejinami. Zároveň je to miesto samoty, kde majú pozvanie len niektorí z Dvanástich. Tam zjavuje svoju slávu. Situáciu, ktorú by chceli vidieť všetci prenasledovaní pre spravodlivoť, keď kladú otázku: “kedy sa už prejaví Božia moc”. A práve v tej situácii zaznievajú slová Otca: “Toto je môj milovaný Syn, počúvajte ho”. Sláva i Mojžiš s Eliášom zmiznú, ale Ježiš zostáva s učeníkmi i pri schádzaní z miesta zjavenia: "nevideli pri sebe nikoho, iba Ježiša”. Návrat z posvätného priestoru do toho profánneho je poznačený prítomnosťou Krista.

Ježišove premenenie - vo vzťahu k jeho smrti a zmŕtvychvstaniu - predstavuje víťazstvo života nad smrťou. Súčasne zjavuje kvalitu nového života - v láske a slobode. Ten spôsob života, ktorý sme pozvaní prežívať vo vlastnej každodennosti. Nezabúdajúc, že Božie kráľovstvo sa získava každodenným úsilím milovať a tešiť sa zo života - v tom spočíva dôvtipnosť kresťana.

 

Mk 9,2-10: Ježiš vzal so sebou Petra, Jakuba a Jána a len ich vyviedol na vysoký vrch do samoty. Tam sa pred nimi premenil. Jeho odev zažiaril a bol taký biely, že by ho nijaký bielič na svete tak nevybielil. A zjavil sa im Eliáš s Mojžišom a rozprávali sa s Ježišom. Vtedy Peter povedal Ježišovi: „Rabbi, dobre je nám tu. Urobme tri stánky: jeden tebe, jeden Mojžišovi a jeden Eliášovi.“ Lebo nevedel, čo povedať; takí boli preľaknutí. Tu sa utvoril oblak a zahalil ich. A z oblaku zaznel hlas: „Toto je môj milovaný Syn, počúvajte ho.“ A sotva sa rozhliadli, nevideli pri sebe nikoho, iba Ježiša. Keď zostupovali z vrchu, prikázal im, aby o tom, čo videli, nehovorili nikomu, kým Syn človeka nevstane z mŕtvych. Oni si toto slovo zapamätali a jeden druhého sa vypytovali, čo znamená „vstať z mŕtvych“.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář