Jdi na obsah Jdi na menu

Priestor domova

28. 1. 2020

tajomstvodomova.jpgDomov predstavoval i predstavuje najmenšie ľudské spoločenstvo, ktoré človek vo svojom živote vytvára. Je to východiskový bod pre každého z nás. Dá sa povedať, že život je definovaný dvoma pohybmi: a) neustále vychádzanie z domu do okolitého prostredia, a b) následná radosť z návratu do tohto intímneho priestoru. Hovoriť o domove, tak znamená hovoriť o spoločenstve, ktoré je definované vzájomnou starostlivosťou, prepojenosťou a dopĺňaním.

Dnešné evanjelium nás pozýva vstúpiť do domu spolu s Ježišom (Mk 3,20). Do priestoru, v ktorom môže učeník pobudnúť v intímnej blízkosti s Kristom. Ešte i upozornenie, že „vonku ťa hľadá tvoja matka, tvoji bratia a tvoje sestry“, poukazuje na tento priestor intimity. On i túto situáciu využíva, aby im pripomenul jadro každého vzťahu, ktorým je realizácia vernosti vzhľadom na Božiu vôľu.

Nie je to pokrvný vzťah, nie je to podobnosť, nie je to spoločné posedávanie, či iné záujmové motivácie. Je to realizácia lásky, ktoré nás robí opravdivými ľuďmi. Ktorá vytvára akékoľvek pravé spoločenstvo. A pravá láska spočíva v hľadaní a následnej realizácie Božej vôle. Aj preto, pre Ježiša "kto plní Božiu vôľu, je môj brat i moja sestra, i matka”. A tak, skrze lásku, sa celé ľudské spoločenstvo stáva domovom pre človeka. Tak, zdvihnime sa a vytvorme i dnes takýto priestor.

 

Mk 3,31-35: Prišla Ježišova matka a jeho bratia. Zostali vonku a dali si ho zavolať. Okolo neho sedel zástup. Povedali mu: „Vonku ťa hľadá tvoja matka, tvoji bratia a tvoje sestry.“ On im odvetil: „Kto je moja matka a moji bratia?“ Rozhliadol sa po tých, čo sedeli okolo neho, a povedal: „Hľa, moja matka a moji bratia. Lebo kto plní Božiu vôľu, je môj brat i moja sestra i matka.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář