Jdi na obsah Jdi na menu

Pripomínanie si

19. 2. 2019

pamat.jpgNechcem príliš upriamovať našu pozornosť na Zlo, pretože naším povolaním je uvažovanie a realizácia dobra. Ale predsa je potrebné si z času na čas pripomenúť jeho existenciu. Má rozličné formy, ktorými sa prejavuje a rozličné korene, ktorými ovplyvňuje konanie človeka.

Aj Ježiš si to uvedomuje, preto vyzýva svojich učeníkov: "Dajte si pozor a chráňte sa kvasu farizejov i kvasu Herodesa!” A zároveň ich pozýva k upriameniu pozornosti na to, čo sa deje okolo nich a pripomínanie si toho, čo už s ním zažili. Je to cesta k pochopeniu všetkého, čo sa deje okolo.

Akoby im chcel povedať, že zabúdanie sa stáva koreňom hriechu. Nepripomínanie si Božieho diela a jeho starostlivosti spôsobuje, že chceme všetko dosiahnuť svojimi vlastnými silami. Tým sa naše srdce stáva tvrdým, neschopným prežívať vieru a nádej. Uzatvára sa pre Božou milosťou, kvasom, ktorý umožňuje človeku konať nezištne dobro. Využime každodennú modlitbu na pripomínanie si toho, čo sme s Bohom a v Jeho prítomnosti zažili.

 

Mk 8,14-21: V tom čase si učeníci zabudli vziať chleba a na lodi mali so sebou iba jeden chlieb. A on ich varoval: „Dajte si pozor a chráňte sa kvasu farizejov i kvasu Herodesa!“ Oni si medzi sebou hovorili, že nemajú chleba. Keď to spozoroval, povedal im: „Prečo rozprávate o tom, že nemáte chlieb? Ešte nechápete a nerozumiete? Máte otupené srdce? Máte oči, a nevidíte? Máte uši, a nepočujete? A nepamätáte sa už, koľko košov ste naplnili odrobinami, keď som rozlámal päť chlebov piatim tisícom?“ Odpovedali mu: „Dvanásť.“ „A koľko košov ste naplnili odrobinami, keď som tých sedem rozlámal štyrom tisícom?“ Odpovedali mu: „Sedem.“ A povedal im: „Ešte nechápete?“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář