Jdi na obsah Jdi na menu

Rast vo viere

19. 2. 2020

rast.jpgNiektorí hovoria o “dekristianizácii” spoločnosti. Teda trendu, ktorý postupne odstraňuje kresťanské prvky a hodnoty zo spoločenského a súkromného života. Jedným z dôvodov takéhoto odkresťančovania je “kresťanský analfabetizmus”. T.j. chýbajúce a postupné štúdium kresťanských právd a hodnôt. Neustály rast a prehlbovanie poznania toho, čo znamená byť kresťanom a žiť kresťanskú vieru.

Ježišove zázraky - zvlášť uzdravenie slepcov - nie sú len obyčajnými faktami, ale majú i silný symbolický podtext. To dnešné hovorí o postupnom rozvidnievaní sa, postupnom uzdravení zraku. Najprv je to: “…zdá sa mi, akoby stromy chodili”, až potom "všetko videl zreteľne.”

Vidieť zreteľne očami viery, otvorenými prostredníctvom Ježišovho dotyku, je postupným procesom. Človeku sa otvárajú oči, aby hľadel na svet z perspektívy Krista. Následne dostáva jasné pokyny ako realizovať toto svoje obrátenie. Túto logiku postupného otvárania sa Božím tajomstvám a realizácie kresťanského povolania je potrebné mať neustále pred očami.

 

Mk 8,22-26: Ježiš a učeníci prišli do Betsaidy. Tam priviedli k nemu slepca a prosili ho, aby sa ho dotkol. On vzal slepca za ruku, vyviedol ho za dedinu, poslinil mu oči, vložil naňho ruky a opýtal sa ho: „Vidíš niečo?“ Ten sa pozrel a povedal: „Vidím ľudí; zdá sa mi, akoby stromy chodili.“ Potom mu znova položil ruky na oči. Tu začal vidieť i celkom ozdravel a všetko videl zreteľne. I poslal ho domov so slovami: „Ale do dediny nechoď!“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář