Jdi na obsah Jdi na menu

Sila modlitby

modliacisa.jpgV živote sú rôzne situácie, počas ktorých si uvedomíme našu slabosť dať dobré odpovede a reakcie. Prevládne v našom konaní ten Zlý duch, ktorý v nás prebýva i napriek tomu, že túžime po dobre. Akási sila v našom srdci nás vedie ku zlému rozhodnutiu a konaniu. A ani naša pestovaná vôľa ju nedokáže prekonať.

Chlapec-syn, ktorý je stredobodom zázraku, o ktorom hovorí dnešné evanjelium, sa stáva symbolom takejto sily. Človek sa cíti neschopný konať, komunikovať, cítiť. Zlo ho pretvára na človeka divého, násilného, neschopného komunikovať. Aj preto, Ježiš takéto zlo definuje ako: "Nemý a hluchý duch…” Pretože zlo vytvára radikálnu priepasť medzi človekom a realitou.

Človek sa nedokáže sám oslobodiť od takéhoto Zla. Napriek tomu jestvuje cesta slobody. Ježiš je v tomto jasný: "Priveďte ho ku mne!” a následne mu prinavracia pôvodnú dôstojnosť. V tom momente je schopný vstúpiť do vzťahu. Toto oslobodenie nie je dielom nejakej kúzelnej techniky, ale pokornej modlitby. Odhaľme silu tohto prostriedku, ktorým nasmerujeme svoj život k dobru.

 

Mk 9,14-29: Keď Ježiš a traja učeníci zostúpili z vrchu a prišli k učeníkom, videli okolo nich veľký zástup a zákonníkov, ako sa s nimi hádajú. A všetok ľud, len čo ho zazrel, užasol. Bežali k nemu a pozdravovali ho. On sa ich opýtal: „O čom sa s nimi hádate?“ Jeden zo zástupu mu odpovedal: „Učiteľ, priviedol som k tebe svojho syna, posadnutého nemým duchom. Kdekoľvek ho schytí, zhodí ho, idú mu peny, škrípe zubami a chradne. Povedal som tvojim učeníkom, aby ho vyhnali, ale nemohli. On im povedal: „Neveriace pokolenie, dokiaľ budem s vami? Dokedy vás mám ešte trpieť? Priveďte ho ku mne!“ I priviedli ho k nemu. Len čo ho duch zbadal, zalomcoval chlapcom, ten sa zrútil na zem, zvíjal sa a išli mu peny. Ježiš sa opýtal jeho otca: „Odkedy sa mu to stáva?“ On odpovedal: „Od detstva. A často ho vrhol aj do ohňa a do vody, aby ho zahubil. Ale ak niečo môžeš, zľutuj sa nad nami a pomôž nám!“ Ježiš mu povedal: „ ,Ak môžeš?!‘. Všetko je možné tomu, kto verí.“ A chlapcov otec hneď vykríkol: „Verím. Pomôž mojej nevere!“ Keď Ježiš videl, že sa zbieha zástup, pohrozil nečistému duchu: „Nemý a hluchý duch, ja ti rozkazujem: Vyjdi z neho a už nikdy doň nevchádzaj!“ Ten vykríkol, mocne ním zalomcoval a vyšiel. Chlapec ostal ako mŕtvy, takže mnohí vraveli: „Zomrel.“ Ale Ježiš ho chytil za ruku, zdvihol ho a on vstal. Keď potom vošiel do domu a boli sami, učeníci sa ho spýtali: „Prečo sme ho nemohli vyhnať my?“ On im povedal: „Tento druh nemožno vyhnať ničím, iba modlitbou.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář