Jdi na obsah Jdi na menu

Sila stretnutia

23. 4. 2019

stretnutie2.jpgV živote človeka sú momenty, ktoré sú síce krátke, ale majú trvalé následky na život človeka. Sú to udalosti, stretnutia, v ktorých pochopíme svoju minulosť, prítomnosť a budúcnosť. Zrazu odhaľujeme zmysel minulých udalostí, ktoré zostávali do tohto okamihu nepovšimnuté. Radikálne sa pretvárajú sa srdce a myseľ, ktoré otvárajú naše oči.

Jedným z takýchto je Ježišovo stretnutie s Máriou Magdalénou pri hrobe - podobne ako i ďalšie stretnutia so Zmŕtvychvstalým. Stretávajú sa pri prázdnom hrobe, kde táto žena plače. Dôvod plaču je jednoduchý: “Odniesli môjho Pána a neviem, kde ho položili.” Ale keď začuje svoje meno: “Mária”, povedané známym hlasom, rozpoznáva toho, ktorý pred ňou stojí.

V teológii takýto prechod od plaču k radosti, od nechápania k viere nazývame konverzia. Nejde o obrátenie sa v morálnom slova zmysle, ale v teologickom. T.j. radikálna zmena srdca, zmýšľania, ktorý mení pohľad človeka na okolitý svet. Od takéhoto okamihu je človek schopný vidieť to, čo bolo jeho očiam ukryté. Preto Mária je schopná vnímať prítomného Krista a vyznať: “Rabbuni!” Iba takáto konverzia srdca vyvolaná stretnutím Zmŕtvychvstalého nám umožní stať sa pravými učeníkmi.

 

Jn 20,11-18: Mária stála vonku pri hrobe a plakala. Ako tak plakala, nahla sa do hrobu a videla dvoch anjelov v bielom sedieť tam, kde bolo predtým uložené Ježišovo telo, jedného pri hlave, druhého pri nohách. Oni sa jej opýtali: „Žena, prečo plačeš?“ Vravela im: „Odniesli môjho Pána a neviem, kde ho položili.“ Keď to povedala, obrátila sa a videla tam stáť Ježiša; no nevedela, že je to Ježiš. Ježiš sa jej opýtal: „Žena, prečo plačeš? Koho hľadáš?“ Ona mu v domnení, že je to záhradník, povedala: „Pane, ak si ho ty odniesol, povedz mi, kde si ho položil, a ja si ho vezmem.“ Ježiš ju oslovil: „Mária!“ Ona sa obrátila a po hebrejsky mu povedala: „Rabbuni,“ čo znamená Učiteľ. Ježiš jej povedal: „Už ma nedrž, veď som ešte nevystúpil k Otcovi; ale choď k mojim bratom a povedz im: Vystupujem k môjmu Otcovi a vášmu Otcovi, k môjmu Bohu a vášmu Bohu.“ Mária Magdaléna išla a zvestovala učeníkom: „Videla som Pána,“ a že jej toto povedal.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář