Jdi na obsah Jdi na menu

Strach z nového

31. 12. 2016

13866ee35680a34d53d0670abef253b7.jpgJe to už 20 rokov, čo som naposledy čítal dielo Zločin a trest od Fjodora Dostojevského. Na prvých stránkach tohto románu možno čítať: “Veľa je v moci človeka, a človek za tým všetkým ani ruku nenatiahne, a to len a len zo zbabelosti…”, a potom pokračuje otázkou: "Čoho sa ľudia najviac boja? Zaujímavá vec - nového kroku, nového vlastného slova, toho sa boja zo všetkého najviac…”

Nasledujúcou nocou otvoríme dvere do Nového Roku 2017. Pre nás kresťanov je to prechod od Te Deum k Veni Creator Spiritus; teda prechod od vďačnosti za obdržané milosti k prosbe o požehnanie. A do tohto prechodu počúvame slová z prvej kapitolu Evanjelia podľa Jána. Slová, ktoré odhaľujú pravý význam príbehu každého človeka, ktorého súčasťou je Boha.

Bože, ako pravé Svetlo, vstupuje do týchto príbehov, aby ich previedol od bez-zmyslu ku zmyslu. Totiž, pri tomto prechode a čase poznačenom prítomnosťou Boha, musíme sa rozhodnúť: Kým chceme byť? a Komu chceme patriť? Otázkou je: Máme odvahu to urobiť? alebo podľa slov Dostojevského zostaneme v stave nerozhodnosti a strachu?

A tak: Prajem Vám, aby ste v Roku 2017 mali odvahu natiahnuť ruku a uchopiť dobro.

 

Jn 1,1-18: Na počiatku bolo Slovo a Slovo bolo u Boha a to Slovo bolo Boh. Ono bolo na počiatku u Boha. Všetko povstalo skrze neho a bez neho nepovstalo nič z toho, čo povstalo. V ňom bol život a život bol svetlom ľudí. A svetlo vo tmách svieti, a tmy ho neprijali. Bol človek, ktorého poslal Boh, volal sa Ján. Prišiel ako svedok vydať svedectvo o svetle, aby skrze neho všetci uverili. On sám nebol svetlo, prišiel iba vydať svedectvo o svetle. Pravé svetlo, ktoré osvecuje každého človeka, prišlo na svet. Bol na svete a svet povstal skrze neho, a svet ho nepoznal. Prišiel do svojho vlastného, a vlastní ho neprijali. Ale tým, ktorí ho prijali, dal moc stať sa Božími deťmi: tým, čo uverili v jeho meno, čo sa nenarodili ani z krvi, ani z vôle tela, ani z vôle muža, ale z Boha. A Slovo sa telom stalo a prebývalo medzi nami. A my sme uvideli jeho slávu, slávu, akú má od Otca jednorodený Syn, plný milosti a pravdy. Ján o ňom vydal svedectvo a volal: „Toto je ten, o ktorom som hovoril: Ten, čo príde po mne, je predo mnou, lebo bol prv ako ja.“ Z jeho plnosti sme my všetci dostali milosť za milosťou. Lebo ak zákon bol daný skrze Mojžiša, milosť a pravda prišli skrze Ježiša Krista. Boha nikto nikdy nevidel. Jednorodený Boh, ktorý je v lone Otca, ten o ňom priniesol zvesť.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář