Jdi na obsah Jdi na menu

Carpe momento

3. 1. 2015

http://www.bigodino.it/media/thumbs/images/2014/03/14/orologio-tCarpe diem by sme súčasnej doby mohli pretransformovať do Carpe momento - uchyť okamih (latinčinári nech to opravia, ak som to zle vyskloňoval). Žijeme tak rýchly život, že naša budúcnosť stojí na aktuálnych rozhodnutiach a využití každého okamihu. Stačí, že nie sme v správny moment na správnom mieste a hneď sa nám obráti život na ruby. Niekedy to prinesiem pozitívum pre našu budúcnosť, ale často negatívum. Zvlášť, keď sa to stane z našej ľahostajnosti alebo nepripravenosti.

V posledné dni vianočného obdobia sa znovu vraciame k pozoruhodnej osobnosti adventného ale aj postvianočného obdobia - k Jánovi Krstiteľovi. Osobnosť, ktorá pripravuje cestu Pánovi. Predsa sa zdá, že nie Ján je tu osobou, ktorá je aktívna. Je to Kristus, ktorý prichádza k očakávajúcemu. Pohyb je na strane Krista. On sa vyberá na cestu a chce stretnúť Jána.

Sláviť vianočný čas znamená prijať Boha, ktorý prichádza. Ale toto nie je možné bez toho, aby človek neurobil dva kroky. Prvý je: byť na správnom mieste v okamihu Prichádzajúceho. Druhý spočíva vo vnútornej pripravenosti prijať ho, byť vnútorne stotožnený. Toto je nič iné, ako cesta viery: Boh prichádza navštíviť človeka. Chce mu odovzdať dar viery. Je to neopakovateľný okamih, ktorý človeku zmení život. Stretnutie s Bohom mení človeka a jeho plány. Ján to vyjadrí: “On musí rásť a mňa musí ubúdať.” Takto ale naplníme svoj život plnosťou. Postupne prípravou ale zvlášť týmto stretnutím s Bohom zodpovieme na štyri základné otázky života: Kto som? Čo môžem poznať? Čo musím urobiť? V čo môžem dúfať? A už asi tušíte, že sú to otázky na témy: 1. mojej identity, 2. pravdy, 3. morálky, 4. a zmysle života. Preto nenechajme si utiecť tento okamih stretnutia.

 

Jn 1,29-34: Keď Ján videl, ako k nemu prichádza Ježiš, zvolal: „Hľa, Boží Baránok, ktorý sníma hriech sveta. Toto je ten, o ktorom som hovoril: Po mne prichádza muž, ktorý je predo mnou, lebo bol prv ako ja. Ani ja som ho nepoznal, ale preto som prišiel a krstím vodou, aby sa on stal známym Izraelu.“ Ján vydal svedectvo: „Videl som Ducha, ktorý ako holubica zostupoval z neba a spočinul na ňom. Ani ja som ho nepoznal, ale ten, čo ma poslal krstiť vodou, mi povedal: ‚Na koho uvidíš zostupovať Ducha a spočinúť na ňom, to je ten, čo krstí Duchom Svätým.‘ A ja som to videl a vydávam svedectvo, že toto je Boží Syn.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

sociológii

(matulay, 3. 1. 2015 11:09)

Nie sú tieto štyri témy, hľadanie odpovedí na tieto štyri otázky zároveň aj podstatnými témami kresťanskej sociológie?