Jdi na obsah Jdi na menu

Otcovstvo

19. 3. 2015

image.jpgViac krát v tomto čase som čítal o "kríze otcovstva", teda realizácie toho najdôležitejšieho povolania v živote muža. Veľa sa o úlohách otca v rodine a spoločnosti píše či hovorí, a predsa konštatujeme, že v konkrétnom živote to kdesi viazne. Aj keď v mojom okolí môžem konštatovať, že existuje mnoho super príkladov, ktoré toto konštatovanie čiastočne vyvracajú. V čom spočíva realizácia tohto povolania.

Trochu nám to môže ozrejmiť dnešný sviatok sv. Jozefa, ženícha Márie a pestúna Ježiša, a prinášajúce evanjelium. On nás učí životu dôvery v Otca, aj keď nie všetko ide podľa predstavy o ideálnom živote.
Prijíma Božiu výzvu a tak sa stáva ochrancom Božieho tajomstva spásy a zároveň uskutočňovateľ Božích skutkov. Cez koľko nepríjemných momentov musel prejsť: Boh mu ukradne dievča; pripraví mu cestu námahy a úskalia; musí opustiť pokojný život stolára; neustále a nanovo uchopiť tajomstvo dieťaťa, o ktoré sa má starať; byť po boku milovanej ženy, ktorá je unesená Božím pôsobením...

Skúsme si položiť otázku: Nie je práve toto pravá realizácia tohto vzácneho povolania "byť otcom". Teda byť strážcom Božieho tajomstva spásy vo svojej rodine a zároveň byť prvým realizátorom a nástrojom Božích skutkov?

 

Mt 1,16.18-21.24a: Jakub mal syna Jozefa, manžela Márie, z ktorej sa narodil Ježiš, nazývaný Kristus. S narodením Ježiša Krista to bolo takto: Jeho matka Mária bola zasnúbená s Jozefom. Ale skôr, ako by boli začali spolu bývať, ukázalo sa, že počala z Ducha Svätého. Jozef, jej manžel, bol človek spravodlivý a nechcel ju vystaviť potupe, preto ju zamýšľal potajomky prepustiť. Ako o tom uvažoval, zjavil sa mu vo sne Pánov anjel a povedal: „Jozef, syn Dávidov, neboj sa prijať Máriu, svoju manželku, lebo to, čo sa v nej počalo, je z Ducha Svätého. Porodí syna a dáš mu meno Ježiš; lebo on vyslobodí svoj ľud z hriechov.“ Keď sa Jozef prebudil, urobil, ako mu prikázal Pánov anjel.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

poslusnost

(maria, 19. 3. 2015 22:49)

V Pisme sa nespomina,zeby bol sv.Jozef niekedy nieco hovoril,ale zato konal..."ked sa prebudil,urobil ako mu anjel prikazal"..aka uplna poslusnost a dovera!! Modlim sa za mojho muza aj Vas ostatnych muzov,aby ste tuzili byt v tomto podobni Jozefovi..

Boh nekradne

(Gábor, 19. 3. 2015 14:51)

To čo prosil Boh od Jozefa nebol na jeho úkor. Tým, že prijal túto stratu stal sa bohatým on aj jeho okolie. Ani od nás žiadana obeta nie je stratou, ale darom pre nás a pre naše okolie. Chápe to iba ten, kto má spravodlivého ducha.