Jdi na obsah Jdi na menu

Kreatívna práca

1. 5. 2018

https://vienifuori.files.wordpress.com/2018/01/falegnameria_1172Môžeme či nemusíme súhlasiť so skúsenosťou českého spisovateľa Franza Kafku, že: "duševná práca odvracia človeka do ľudskej spoločnosti; avšak manuálna práca privádza človeka k ľuďom." Jeho vyjadrenie mi však pripomenulo dôležitosť manuálnej práce a jej význam. Od tety upratovačky až po umeleckého stolára. Vytvárajú priestor, kde sa realizuje ľudská kreativita.

Spomienka na svätého Jozefa ako robotníka, nás pozýva znovu objaviť tento rozmer človeka. Ešte aj zástupy zídené okolo Ježiša ho poznajú podľa remesla, ktoré vykonával jeho pestún Jozef: "Vari to nie je tesárov syn? Nevolá sa jeho matka Mária?” Dobre vykonaná práca naozaj približuje ľudí. Dôvod je v samotnej prirodzenosti človeka.

Totiž, človek bol stvorený "na obraz Boha". Odzrkadľuje Božiu prirodzenosť. A Boh je Stvoriteľom. Privádza k existencii nové veci. A človek - jeho “dobrý” obraz - je pozvaný k realizácii skrze tvorivú činnosť. Tým rozvíja svoju vlastnú prirodzenosť, ktorá spočíva v tvorčej schopnosti. Vidiac stále väčšie množstvo depresívnych ľudí okolo seba, pýtam sa, či práve nedostatok kreativity nie je dôsledkom takého neuspokojeného života?

 

Mt 13,54-58: Ježiš prišiel do svojej vlasti a učil ich v synagóge. Oni sa divili a hovorili: „Skade má tento takú múdrosť a zázračnú moc? Vari to nie je tesárov syn? Nevolá sa jeho matka Mária a jeho bratia Jakub a Jozef, Šimon a Júda? A nie sú u nás všetky jeho sestry? Skadeže má toto všetko?“ A pohoršovali sa na ňom. Ale Ježiš im povedal: „Proroka si všade uctia, len nie v jeho vlasti a v jeho dome.“ A pre ich neveru tam neurobil veľa zázrakov.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář