Jdi na obsah Jdi na menu

Sviatok

25. 4. 2015

http://www.comune.livorno.it/_cn_online/image.php/2011_09_14_11_25. apríl je v Taliansku štátnym sviatkom. Taliani si v ňom pripomínajú koniec okupácie Talianska nacistickými vojskami, ktoré sa sťahujú do Nemecka. My kresťania oslavujeme dnes sviatok sv. Marka, ktorý podľa kresťanskej tradície je autorom jedného zo štyroch evanjelií. A ešte jednu menej známu udalosť, keď sv. Augustín je pokrstený sv. Ambrózom.

Liturgia eucharistie nám chce úryvkom z evanjelia pripomenúť, že dnes oslavujeme ešte aj sviatok Rozmnoženia a rozšírenia Kristovej lásky medzi ľudí. Ide o skutočnosť, v ktorej môžeme my všetci povedať: “stretol som Krista vo svojom živote”. On už nie je viac zafixovaný na jednom mieste a v jednom čase. Je dosiahnuteľný vždy a všade. Tým chce zodpovedať na veľmi dôležitú a charakteristickú otázku postmoderného a sekulárnej dobe žijúceho človeka: “Čo má Boh spoločné s mojim každodenným životom v tomto svete?” Veľa! Aj keď to nebude ktovieako teologicky čistá odpoveď, ale literárne vyjadrí hlbokú myšlienku: Boh, svojím zostupením z neba, “sa naučil” byť človekom. Je Bohom, ktorý v plnosti chápe človeka. Nie, žeby to predtým nevedel, ale aby sme to my pochopili.

Otázka je: ale ja dokážem pochopiť Boha? Dokážem pochopiť jeho vôľu v mojom živote? Preto mi posiela mnohé osoby - historické ale aj prítomné - aby mi otvoril oči viery. Preto my kresťania dnes slávime sviatok Rozmnoženia a rozšírenia Kristovej lásky medzi ľudí.

 

Mk 16,15-20: Ježiš sa zjavil Jedenástim a povedal im: „Choďte do celého sveta a hlásajte evanjelium všetkému stvoreniu. Kto uverí a dá sa pokrstiť, bude spasený; ale kto neuverí, bude odsúdený. A tých, čo uveria, budú sprevádzať tieto znamenia: v mojom mene budú vyháňať zlých duchov, budú hovoriť novými jazykmi, hady budú brať do rúk a ak niečo smrtonosné vypijú, neuškodí im; na chorých budú vkladať ruky a tí ozdravejú.“ Keď im to Pán Ježiš povedal, vzatý bol do neba a zasadol po pravici Boha. Oni sa rozišli a všade kázali. Pán im pomáhal a ich slová potvrdzoval znameniami, ktoré ich sprevádzali.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář