Jdi na obsah Jdi na menu

Zničenie Vianoc alebo ich pochopenie

26. 12. 2014

stefan.jpgJestvujú rôzne spôsoby a perspektívy ako pozerať na svet okolo nás. Ako vnímať spoločnosť, v ktorej žijeme. Mnohí filozofi a sociológovia pomenovali tieto nazerania: ako pohľad konfliktu, nazeranie očami štruktúry alebo funkcie, chápanie reality ako niečo premenlivé alebo tekuté. Mne sa páči idea paradoxu: v spoločnosti vidíme mnohé paradoxy, ktoré prehodnotením ich priebehu a vyvrcholeniu prinášajú rozporuplné závery voči tomu, čo bolo očakávané.

Aj dnešný deň, druhý sviatok vianočný - na sviatok sv. Štefana, nám prináša jeden paradox. Pretože mení celú atmosféru Vianoc - alebo skôr uvádza na pravú mieru. Zdá sa, že Cirkev “ničí” vianočnú klímu, keď nám hneď po slávnosti Narodenia Pána ponúka slávenie sviatku prvého mučeníka. Ide o vloženie scény násilia a krutosti na pokojnom človeku do kontextu pokoja a lásky Vianoc. Nemýľme sa: ani blikajúce svetielka či pokojná vianočná muzika nezmení pozadie Vianoc. Tento sviatok nám má pripomenúť, že Narodenie Pána je plné krvi, nenávisti a intríg, ktoré my sme prekryli cukrom a pozlátkom.

Ako vyjadril sv. Ján vo svojom Prológu evanjelia: Tmy neustúpili, nechcú sa stotožniť zo skutočnosťou, že svetlo prišlo na svet. Nemýľme sa ani v tom, že to je len o Herodesovi, o Starších z Izraela, o Pilátovi, to je o každom z nás. Ako často nechceme toho Boha, ktorý chce osvietiť kroky nášho života, životnú realitu svojím svetlom pravdy? Aby človek videl svoju pravú tvár? Takého Boha vítame? Aj to je jeden z paradoxov ľudského života: jedno chceme a šmahom ruky to odmietneme.

 

&Mt 10, 17-22: Ježiš povedal svojim apoštolom: „Chráňte sa ľudí, lebo vás vydajú súdom, budú vás bičovať vo svojich synagógach a pre mňa vás budú vláčiť pred vladárov a kráľov, aby ste vydali svedectvo im aj pohanom. Ale keď vás vydajú, nestarajte sa, ako a čo budete hovoriť, lebo v tú hodinu vám bude dané, čo máte povedať. Veď to už nie vy budete hovoriť, ale Duch vášho Otca bude hovoriť vo vás. Brat vydá na smrť brata a otec dieťa. Deti povstanú proti rodičom a pripravia ich o život. Všetci vás budú nenávidieť pre moje meno. Ale kto vytrvá do konca, bude spasený.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář