Jdi na obsah Jdi na menu

Synovstvo

12. 3. 2019

spolocnik.jpegNiet pochýb, že človek je bytosťou vzťahu. Rodí sa zo vzťahu a do vzťahu, žije zo vzťahu a pre vzťah. Možno preto počúvame neustále výzvu: “Budujte vzťahy!” Dokonca jeden z kandidátov na prezidenta neustále opakuje, že chce “spájať”. Ale vzťahy sa nebudujú, ony sa žijú. A v ich prežívaní sa prehlbujú. To platí i vo vzťahu s Bohom.

Dnešný úryvok z evanjelia rozširuje včerajšiu výzvu k prežívaniu bratstva v medziľudských vzťahov o vzťah medzi človekom a Bohom. Boh, ktorý nie len človeka stvoril, i vstupuje do jeho dejín a tak rozširuje tento vzťah o nový rozmer. A je to modlitba, ktorá človeku umožňuje tešiť sa z toho vzťahu a pripomínať si ho. Modlitba je totiž významným priestorom, v ktorom sa realizuje pravý dialóg medzi človekom a Bohom, ktorý je základom vzťahu.

Vieme, že v rozhovore medzi priateľmi, je zbytočné márniť slovami. Nepotrebujeme zaobaľovať myšlienky do pozlátka množstva vyberaných slov, ako je tomu v prípade, keď potrebujeme prekonať vzdialenosť medzi nami a neznámym človekom. Ak je vzťah poznačený blízkosťou, dôvernosťou, prijatím, môžeme ísť rovno k veci. Preto tá Ježišova výzva: "Keď sa modlíte, nehovorte veľa ako pohania."

 

Mt 6,7-15: Ježiš povedal svojim učeníkom: „Keď sa modlíte, nehovorte veľa ako pohania. Myslia si, že budú vypočutí pre svoju mnohovravnosť. Nenapodobňujte ich; veď váš Otec vie, čo potrebujete, prv, ako by ste ho prosili. Vy sa budete modliť takto: Otče náš, ktorý si na nebesiach, posväť sa tvoje meno, príď tvoje kráľovstvo, buď tvoja vôľa, ako v nebi tak i na zemi. Chlieb náš každodenný daj nám dnes. A odpusť nám naše viny, ako i my odpúšťame svojim vinníkom. A neuveď nás do pokušenia, ale zbav nás Zlého. Lebo ak vy odpustíte ľudom ich poklesky, aj váš nebeský Otec vám odpustí. Ale ak vy neodpustíte ľuďom, ani váš Otec neodpustí vaše hriechy.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář