Jdi na obsah Jdi na menu

Božia hostina

3. 6. 2018

https://www.evangelici.info/files/cena_del_signore_comunione.jpgStalo sa v prvých rokoch môjho kňazstva, keď som sa počas jednej spovede spýtal penitenta: “Ako často prichádzate na svätú omšu?” Dotyčného odpoveď bola: "Neviem povedať presne, ale zvyčajne vtedy, keď cítim potrebu.” Tak som mu na to povedal: “Prečo nie každú nedeľu?” Odpoveď prišla okamžite: “Padre, ja som katolík a nie fanatik!” Pre niekoho prichádzať každú nedeľu na svätú omšu sa môže zdať fanatizmus, pre iného potreba. Vtedy som si uvedomil, ako je potrebné neustále objavovať pravý zmysel Eucharistie.

Liturgické čítania dnešnej Slávnosti Najsvätejšieho Kristovho Tela a Krvi nás privádzajú k uvažovaniu nad kontinuitou medzi dejinami Izraela e udalosťami Veľkej noci. Zmluva medzi Bohom a jeho ľudom sa premieňa na životný vzťah s Kristom: "Vezmite, toto je moje telo! … Toto je moja krv novej zmluvy, ktorá sa vylieva za všetkých.” Táto nová zmluva sa sprítomňuje v tajomstve "lámania chleba a prelievania krvi”. Od tej chvíle, skrze Kristovo telo a krv, je učeníkom darovaný nový život.

To je dôvod, prečo Ježiš trvá na výzve: “Vezmite…” Jediná cesta ako vstúpiť do života a do spoločenstva s Bohom je participácia na sviatosti jeho prítomnosti. Sviatosti spoločenstva, v ktorom Boh koná a odovzdáva plnosť života.
Preto Eucharistia je prostriedok ale i naplnenie. Prostriedok, prostredníctvom ktorého sa oživuje v nás dar života. Naplnenie, v ktorom prežívame už tu na zemi plnosť života. Preto potrebujeme túto sviatosť - v ktorej sa obnovuje Zmluva s Bohom a pravý život. Eucharistia sa stáva ozajstnou “hostinou" hladných po nádeji a po plnosti života.

 

Mk 14,12-16.22-26: V prvý deň sviatkov Nekvasených chlebov, keď zabíjali veľkonočného baránka, učeníci povedali Ježišovi: „Kde ti máme ísť pripraviť veľkonočnú večeru?“ Poslal dvoch zo svojich učeníkov a vravel im: „Choďte do mesta. Tam stretnete človeka, ktorý bude niesť džbán vody. Choďte za ním a pánovi domu, do ktorého vojde, povedzte: ‚Učiteľ odkazuje: Kde je pre mňa miestnosť, v ktorej by som mohol jesť so svojimi učeníkmi veľkonočného baránka?‘ On vám ukáže veľkú hornú sieň, prestretú a pripravenú. Tam nám prichystajte.“ Učeníci odišli a keď prišli do mesta, všetko našli tak, ako im povedal. A pripravili veľkonočného baránka. Keď jedli, vzal chlieb a dobrorečil, lámal ho a dával im, hovoriac: „Vezmite, toto je moje telo!“ Potom vzal kalich, vzdával vďaky, dal im ho a všetci z neho pili. A povedalim: „Toto je moja krv novej zmluvy, ktorá sa vylieva za všetkých. Veru, hovorím vám: Už nebudem piť z plodu viniča až do dňa, keď ho budem piť nový v Božom kráľovstve.“ Potom zaspievali chválospev a vyšli na Olivovú horu.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář