Jdi na obsah Jdi na menu

Viera či presvedčenie

3. 7. 2018

http://marshallan.org/wp-content/uploads/2016/07/faith-trust-falMy kresťania si často mýlime presvedčenie s vierou. A preto nás môže prekvapiť moment, kedy sa prejaví slabosť našej viery. Paradoxne, tieto momenty sa stávajú opravdivým darom. Cenným časom, kedy prejdeme zo svojského presvedčenia o silnej viere k prijatiu tajomných spôsobov, v ktorých sa prejaví Božia činnosť.

Po zmŕtvychvstaní Kristus nenecháva svojich učeníkov, aby sa uzatvorili do svojej predstavy o živote a smrti. Zjavuje sa Dvanástim, ktorí sú pozvaní vydať i ňom svedectvo: "Videli sme Pána.” Predsa sú niektorí, čo spolu s Tomášom povedia: "Ak neuvidím na jeho rukách stopy po klincoch a nevložím svoj prst do rán po klincoch a nevložím svoju ruku do jeho boku, neuverím.” Kedy v živote prevládne jednoduché presvedčenie pred otvorenosťou viery v tajomné Božie pôsobenie v živote.

Ale Boh sa nenechá zaškatuľkovať do schém ľudského presvedčenia. Prekvapuje človeka a zjavuje sa mu rozličnými spôsobmi. Dokonca i vtedy, keď podľahne pohodlnosti a neprijíma prekvapenia, ktoré mu Božia milosť prináša. Keď sa uspokojí so všednosťou každodenného života a uzatvorí sa do vlastného presvedčenia. Vtedy sa Kristus znovu približuje k človeku, nie aby ho pokoril, ale aby ho priviedol k radosti, ktorá pochádza z tajomstva Veľkej Noci. Otvára mu srdce pre opravdivú vieru, ktorá dokáže znovu žasnúť nad tajomnou Božou prítomnosťou a zvolávať: "Pán môj a Boh môj!”

 

Jn 20,24-29: Tomáš, jeden z Dvanástich, nazývaný Didymus, nebol s nimi, keď prišiel Ježiš. Ostatní učeníci mu hovorili: „Videli sme Pána.“ Ale on im povedal: „Ak neuvidím na jeho rukách stopy po klincoch a nevložím svoj prst do rán po klincoch a nevložím svoju ruku do jeho boku, neuverím.“ O osem dní boli jeho učeníci zasa vnútri a Tomáš bol s nimi. Prišiel Ježiš, hoci dvere boli zatvorené, stal si doprostred a povedal: „Pokoj vám!“ Potom povedal Tomášovi: „Vlož sem prst a pozri moje ruky! Vystri ruku a vlož ju do môjho boku! A nebuď neveriaci, ale veriaci!“ Tomáš mu odpovedal: „Pán môj a Boh môj!“ Ježiš mu povedal: „Uveril si, pretože si ma videl. Blahoslavení tí, čo nevideli, a uverili.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář