Jdi na obsah Jdi na menu

Vyjsť z apatie

20. 4. 2019

zanechat.jpgFrancúzsky sociológ Gilles Lipovetsky vo svojej knihe Éra prázdnoty napísal: “Potreba zmyslu sa vytratila a život ľahostajný ku zmyslu sa môže rozvýjať ďalej”. A tak človek žije v akomsi apatickom pohodlnom stave - na akejsi pomyselnej pustatine, kde nehrozí uniformita a monotónnosť.

Dnešný deň, tzv. Biela sobota, prináša veľké ticho. Ale tu nejde o prázdnotu či pustatinu, ale o ticho, ktoré so sebou prináša nemierne posolstvo. Apoštol Peter toto posolstvo definuje vo svojom liste: “Kristus raz navždy trpel za hriechy, spravodlivý za nespravodlivých, aby vás priviedol k Bohu”, pričom dodáva: “Bol usmrtený v tele, ale Duchom oživený. V ňom prišiel a kázal aj duchom, čo boli vo väzení.”

Toto dnešné Božie ticho je priestorom, v ktorom sme pozvaní pýtať sa na naše ticho, ľahostajnosť, apatickosť. Pričom si uvedomovať, že Kristus svojou smrťou a zmŕtvychvstaním nás prišiel vyslobodiť z väzenia modernej pustatiny. Následne nastúpiť na cestu horlivosti v konaní dobra. Táto cesta má byť postavená na troch pilieroch: “skromne, s bázňou a s dobrým svedomím”. Aj táto sobota môže byť pre nás takým osobným “vyslobodením z apatie”.

 

1Pt 3,13-22: Ktože vám uškodí, ak budete horliví v dobrom?! Ale ak aj trpíte pre spravodlivosť, ste blahoslavení. Neľakajte sa ich hrozieb a neplašte sa, ale uctievajte sväto Krista, Pána, vo svojich srdciach, stále pripravení obhájiť sa pred každým, kto vás vyzýva zdôvodniť nádej, ktorá je vo vás. Robte to však skromne, s bázňou a s dobrým svedomím, aby sa tí, čo tupia váš dobrý život v Kristovi, zahanbili práve v tom, z čoho vás osočujú. Lebo je lepšie trpieť za dobré skutky, ak je to Božia vôľa, ako za zlé. Veď aj Kristus raz navždy trpel za hriechy, spravodlivý za nespravodlivých, aby vás priviedol k Bohu. Bol usmrtený v tele, ale Duchom oživený. V ňom prišiel a kázal aj duchom, čo boli vo väzení. Oni kedysi veriť nechceli, keď Božia trpezlivosť za Noemových dní vyčkávala, kým sa staval koráb, v ktorom sa zachránili z vody len niekoľkí, spolu osem ľudí. To je predobraz krstu, ktorý teraz vás zachraňuje. Nie tým, že odstraňuje telesnú špinu, ale vyprosuje u Boha čisté svedomie pre zmŕtvychvstanie Ježiša Krista, ktorý vystúpil do neba, je po Božej pravici a podriadení sú mu anjeli, mocnosti a sily.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář