Jdi na obsah Jdi na menu

Predstava

12. 4. 2015

http://secondazampa.com/wp-content/uploads/def.jpgV dnešnej dobe, kedy všetci chceme mať pravdu alebo chceme aspoň vyzerať neomylní, je ťažké hovoriť o priznaní si viny alebo o konverzii-obrátení. Pri náznaku čo i len trochu pootvorenia dvierok pravdy, v dobrej vôli pomôcť človeku, počujeme slová ako “ty ma ideš súdiť”, “kto si ty, aby si mi vstupoval do svedomia”, alebo “hľaď si svoje".

Predsa len Cirkev a Boh sa unúvajú nám pripomenúť, že celý život človeka je zviazaný s permanentnou metanoiou - konverziou - obrátením. Podľa dnešného evanjelia, Boh vstupuje do života človeka, aby ho pozval vykročiť na cestu, ktorú mu on sám pripravil. Je to cesta radosti a zvolania v slobode. Vyjadrené slovami apoštola Tomáša: “Pán môj a Boh môj!”

Každého z nás zväzujú naše predstavy o pravde, živote a spravodlivosti. Stačí pozrieť na kričiacich politikov pri rôznych demonštráciách, nadávkach na internetových fórach na adresu politických “zbohatlíkov”, ignorovanie určitej kultúry pri kritike opozície... Zanechanie tejto našej predstave o spravodlivosti nie je jednoduchý proces. Chce to niečo viac ako jednoduché uvažovanie. Tomáša priviedla k zmene Kristova prítomnosť. Ona je tá, ktorá privádza k pravde a otvorenosti srdca pre jej prijatie. Je to dotyk Milosrdného Boha.

 

Jn 20,19-31: Večer v ten istý prvý deň v týždni, keď boli učeníci zo strachu pred Židmi zhromaždení za zatvorenými dverami, prišiel Ježiš, stal si doprostred a povedal im: „Pokoj vám!“ Ako to povedal, ukázal im ruky a bok. Učeníci sa zaradovali, keď videli Pána. A znova im povedal: „Pokoj vám! Ako mňa poslal Otec, aj ja posielam vás.“ Keď to povedal, dýchol na nich a hovoril im: „Prijmite Ducha Svätého. Komu odpustíte hriechy, budú mu odpustené, komu ich zadržíte, budú zadržané.“ Tomáš, jeden z Dvanástich, nazývaný Didymus, nebol s nimi, keď prišiel Ježiš. Ostatní učeníci mu hovorili: „Videli sme Pána.“ Ale on im povedal: „Ak neuvidím na jeho rukách stopy po klincoch a nevložím svoj prst do rán po klincoch a nevložím svoju ruku do jeho boku, neuverím.“ O osem dní boli jeho učeníci zasa vnútri a Tomáš bol s nimi. Prišiel Ježiš, hoci dvere boli zatvorené, stal si doprostred a povedal: „Pokoj vám!“ Potom povedal Tomášovi: „Vlož sem prst a pozri moje ruky! Vystri ruku a vlož ju do môjho boku! A nebuď neveriaci, ale veriaci!“ Tomáš mu odpovedal: „Pán môj a Boh môj!“ Ježiš mu povedal: „Uveril si, pretože si ma videl. Blahoslavení tí, čo nevideli, a uverili.“ Ježiš urobil pred očami svojich učeníkov ešte mnoho iných znamení, ktoré nie sú zapísané v tejto knihe. Ale toto je napísané, aby ste verili, že Ježiš je Mesiáš, Boží Syn, a aby ste vierou mali život v jeho mene.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář