Jdi na obsah Jdi na menu

Metafora

26. 4. 2015

http://www.psises.it/wp-content/uploads/2012/02/inbilico.jpgAk si otvoríte manuály z oblasti kultúrnej antropológii, nájdete v nich pri vysvetľovaní dôležitosti metafory aj obraz Dobrého pastiera. Mnohí kultúrni antropológovia zdôraznili, že tento obraz nesmierne ovplyvnil mentalitu, zmýšľanie a správanie západného človeka. Heslo: “Pán je môj pastier”, sa stal metaforou, ktorá doprevádza celý život človeka Západu. Ide o vnímanie sveta, ktoré sa snaží pochopiť ako svet funguje. Ide o metaforu, ktorá chce vykresliť obraz autority, na ktorú sa dá spoľahnúť. Ktorá je pravdivá a hľadá dobro podriadených. A ponúka aj obraz toho, ako sa realizuje podriadenosť voči tejto autorite (keď hovoríme v kultúrnej antropológii o autorite, je potrebné ju vždy odeliť od moci, ktorá je násilná).

Tento obraz, ktorý zvýraznilo zvlášť kresťanstvo po skúsenosti života so zmŕtvychvstalým Kristom. Touto metaforou - obrazom, ktorú predstavil sám Kristus vo svojich slovách, prvotná cirkev chcela vyjadriť tri podstatné postoja Boha voči človeku, ktoré sa viditeľne realizovali v Kristovi: 1) Zmŕtvychvstalý Kristus je ten, ktorý neustále miluje človeka; 2) je ten, ktorý dokonale pozná každého človeka - po mene; 3) je ten, ktorý davá človeku tú pravú hodnotu, ktorá nie je hodnotou výkonnosti a efektívnosti, ale hodnotou jeho bytia.
Teda je to obraz Boha, ktorý nás nemiluje pretože sme dobrí. On nás miluje, aby nás urobil dobrými. Byť prítomný v našom živote a sprevádzať nás v každom okamihu života.

Tento obraz ovplyvňuje naše každodenné konanie. Dostalo sa nám pod kožu to “nasledovať niekoho”. Od malička sme porovnávaní a porovnávame sa s druhými. Od malička kopírujeme a preberáme spôsoby konania a reagovania. Nejdem hodnotiť, či je to správne alebo nie. Ide skôr o otázku: Koho nasledujem? Ak to má byť Boh-Láska, je tu pozvanie naplniť tri predpoklady, nad ktorými sa dnes môžme pozastaviť v uvažovaní počas dňa: 1) poznať Krista (“poznajú mňa”); 2. počúvať Krista (nehovorím o poslúchaní, ako si to často mýlime - “budú počuť môj hlas”); 3. nasledovať Krista (“idú za ním”).

 

Jn 10,11-18: Ježiš povedal: „Ja som dobrý pastier. Dobrý pastier položí svoj život za ovce. Nájomník a ten, čo nie je pastierom a ovce nie sú jeho, opúšťa ovce a uteká, keď vidí prichádzať vlka, a vlk ich trhá a rozháňa. Veď je nádenník a nezáleží mu na ovciach. Ja som dobrý pastier. Poznám svoje a moje poznajú mňa, ako mňa pozná Otec a ja poznám Otca. Aj svoj život položím za ovce. Mám aj iné ovce, ktoré nie sú z tohoto ovčinca. Aj tie musím priviesť a budú počuť môj hlas; a bude jedno stádo a jeden pastier. Otec ma preto miluje, že ja dávam svoj život, a zasa si ho vezmem. Nik mi ho neberie, ja ho dávam sám od seba. Mám moc dať ho a mám moc zasa si ho vziať. Taký príkaz som dostal od môjho Otca.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář